Niezależny ranking opracowany przez uczestników projektu pn. Forum Turystyki Powiatu Wrocławskiego
Park Pokoju (Nadolice Wielkie, gmina Czernica) - jedyny w Polsce i jeden z czterech w Europie Parków Pokoju. Spoczywają na nim prochy żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej. Tradycją stało się już sadzenie w tym miejscu drzewek upamiętniających szczodrość instytucji i osób prywatnych, którzy zdecydowali się wspomóc finansowo cmentarz.
http://www.czernica.pl
Kościół Św. Michała Archanioła (Długołęka, gmina Długołęka) – w kościele znajduje się słynny obraz przedstawiający znalezienie Najświętszego Sakramentu. Ten barokowy kościół z kwadratową wieżą, powstał dzięki fundacji dwóch wrocławskich kanoników Kaspra Kamińskiego i Jana Franciszka Beera w latach 1715-1722 na miejscu starej świątyni. W 1960 odnowiono wieżę, która została zniszczona przez uderzenie pioruna.
http://www.gmina.dlugoleka.pl
Zalew w Jordanowie Śląskim (gmina Jordanów Śląski) - oaza spokoju, teren atrakcyjny pod względem rekreacyjnym – przy zbiorniku znajduje się ścieżka rowerowa istnieje również możliwość uprawiania Nordic Walking wokół zbiornika. Zbiornik powstał w wyniku zamknięcia obwałowaniem przewężającej się części doliny od strony północnej, rozbudowy obwałowania rzeki Ślęzy od strony zachodniej oraz podniesienia terenu od strony południowej. Czasza zbiornika została ukształtowana sztucznie przez wykop ze spadkiem dna w kierunku spustu wody. Zbiornik zajmuje powierzchnię 11,63 ha, a jego głębokość wynosi 1,10 m. Wykorzystywany jest również przez członków Koła Wędkarskiego z Jordanowa Śląskiego, będącego w strukturach Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg we Wrocławiu. Na terenie Zalewu istnieje możliwość wynajęcia kajaków i rowerów wodnych.
http://www.jordanowslaski.pl
Zamek Topacz (Ślęza, gmina Kobierzyce) – jest położony na terenie Gminy Kobierzyce w miejscowości Ślęza, zaledwie 3 km od granic miasta Wrocławia. To doskonały obiekt – znajduje się przy nim hotel, którego szczególne otoczenie, piękna przyroda, oddany personel i komfortowe wnętrza stwarzają niepowtarzalną atmosferę do wypoczynku i pracy. Na jego terenie znajduje się Muzeum Motoryzacji z imponującą kolekcją historycznych motocykli i samochodów, dziś już nie spotykanych na naszych drogach. Na ogrodzonych terenach zielonych, o powierzchni 37 ha, znajdują się także: staw z pomostami i plażą, obszerny dziedziniec, sale konferencyjne, korty tenisowe oraz strzelnica golfowa. Istnieje możliwość organizacji wycieczek szkolnych muzealnym autobusem w ramach Szlaku Zabytków Komunikacji – Muzeum Motoryzacji Topacz, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
http://www.zamektopacz.pl/
http://www.ugk.pl
pobierz ofertę turystyczną Zamku
Zalew Mietkowski (gmina Mietków) – największy zbiornik wodny na Dolnym Śląsku, jedyne 30 min. od granic Wrocławia - miejsce idealne dla osób lubiących wypoczynek nad wodą, tych aktywnych - amatorów sportów wodnych i tych, którzy preferują relaks i leniuchowanie na plaży, dla wszystkich miłośników spacerów na łonie natury.
http://www.mietkow.com
pobierz ofertę turystyczną Zalewu
Wieża widokowa w Kotowicach (gmina Siechnice) – najoryginalniejszy, unikatowy obiekt turystyczny o wysokości 40 m. Położona jest tuż przy brzegu Odry, w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice, 20 km od centrum Wrocławia. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 znajdujących się na terenie gminy Siechnice i gminy Czernica. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej, a także dużej części Dolnego Śląska – Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów.
www.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH
www.siechnice.gmina.pl
pobierz ofertę turystyczną Wieży
Góra Ślęża (718 m.n.p.m., gmina Sobótka) – kolebka kultury śląskiej z unikatowymi rzeźbami kultowymi. To najbardziej na północ wysunięty fragment Przedgórza Sudeckiego, zaraz za Równiną Świdnicką i Wzgórzami Strzegomskimi, wraz z nimi należący do geograficznej podprowincji Sudety z Przedgórzem Sudeckim. Można w nim wyróżnić następujące części: Ślęża (najwyższy szczyt Masywu – 718 mnpm), Wieżyca, Radunia, Przełęcz pod Wieżycą, Przełęcz Tąpadła. Masyw Ślęży znajduje się 34 km na południowy zachód od Wrocławia. Od zachodu przylega do niego Równina Świdnicka, od północy i wschodu Równina Wrocławska, natomiast od południowego zachodu Kotlina Dzierżoniowska. Na szczycie Góry znajduje się m.in. kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku oraz schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku (obecnie Dom Turysty).
http://www.sobotka.pl
pobierz ofertę turystyczną Góry
Kościół Św. Trójcy (gmina Żórawina) – perła manieryzmu z XV w. – jeden z najcenniejszych zabytków w Europie Środkowej. Jedna z najokazalszych świątyń szlacheckich śląskiego protestantyzmu. Wybudowana około 1400 roku, początkowo jako kościół gotycki, mocno zmieniła swój wygląd w latach 1597-1602, kiedy to nabrała cech renesansowych. W architekturze świątyni bardzo widoczne są także elementy manierystyczne, na czele z datowanym na 1604 rok tronem wykonanym z intarsjowanych desek. Na uwagę zasługują również dwa wysokiej klasy ołtarze, w tym jeden z aplikacjami z kości słoniowej oraz chrzcielnica pokryta ornamentalnymi płytkami, także z kości słoniowej.
http://www.zorawina.pl
Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie (gmina Mietków) – doskonałe miejsce do wypoczynku na łonie natury i uprawiania sportów wodnych. Na terenie ośrodka funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz Szkoła Windsurfingu. Do dyspozycji gości jest również sala konferencyjna wraz z pełnym zapleczem sanitarnym, miejsca noclegowe, obszerny parking oraz bar na plaży. Komfort pobytu na terenie ośrodka zapewni profesjonalna obsługa otwarta na potrzeby najbardziej wymagających gości. Dzięki korzystnym warunkom wiatrowym Zalew Mietkowski jest idealnym miejscem do uprawiania żeglarstwa jachtowego, windsurfingu, kitesurfingu i catamaringu. Ośrodek został wybudowany w ramach projektu pn. „Budowa Ośrodka Sportów Wodnych w Borzygniewie (I etap)" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Priorytet 6 Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego Dolnego Śląska (Turystyka i Kultura), Działanie nr 6.2 Turystyka aktywna.
www.bosw.pl