Piątek, 19 kwietnia 2024

Materiał promocyjny Powiatu Wrocławskiego

Wydział Promocji i Wsparcia Społecznego

Viadrus

Przez obszar powiatu wrocławskiego przepływa aż pięć większych rzek – Odra i jej cztery dopływy.

Odra, w średniowieczu nazwana „najbogatszą rzeką kraju Słowian”, ma 860 kilometrów i jest drugą co do długości rzeką w Polsce, a trzynastą w Europie. Zarówno Odra, jak i jej dopływy są na dużych odcinkach rzekami spławnymi i niezbyt wymagającymi, dlatego świetnie nadają się na niedługie rodzinne spływy kajakowe.

Jak nazywają się dopływy Odry oraz jakie gatunki ryb żyją w rzekach, dowiesz się, gdy rozwiążesz zadanie w książeczce

Powiat Wrocławski dla dzieci - podania i legendy

Herb Żórawiny

W herbie gminy Żórawina znajduje się lew stojący na dwóch łapach, nawiązujący do dawnego herbu właścicieli wioski, rodziny Hanniwaldów. Lwy możemy zobaczyć także przed wejściem do kościoła Świętej Trójcy. Ten najcenniejszy zabytek w gminie Żórawina nazywany jest „perłą” manieryzmu, czyli sztuki początku XVII wieku. Malowniczy „strój” kościoła oraz jego wyposażenie i piękne polichromie (malarstwo naścienne) to również zasługa rodziny Hanniwaldów, bohaterów legendy.

Smok Strachota

Paskudna poczwara z legendy mieszkająca w Lesie Strachocińskim (nazywanym Smoczym Lasem) porywała dzieci ze wsi Łany. Miejscowość ta leży w gminie Czernica, jednej z najbardziej zalesionych gmin (obok Sobótki i Siechnic) na terenie powiatu wrocławskiego. W samych Łanach rosną aż cztery pomniki przyrody, są to stare dęby, którym nadano imiona czterech Bolesławów z dynastii Piastów. Największe z drzew to Bolesław Chrobry, który ma na wysokości pierśnicy ponad cztery metry obwodu; inne dęby mają przydomki: Kędzierzawy, Śmiały i Krzywousty.

Biała dama

Wiatrak w miejscowości Solna znajdował się na południe od wsi. Wiatraki stawiano na równinach i słabo zalesionych miejscach, wyeksponowanych na działanie wiatru. Pracujący w nich młynarze byli doskonałymi obserwatorami przyrody; od tego, czy młynarz usłyszał wiatr, zależał jego zarobek, stąd stare powiedzenie: „czujny jak uszy młynarza”.

Pałac we wsi Solna pochodzący z 1614 roku (zaczęto nazywać go starym, gdy w XIX wieku wybudowano drugi pałac) był własnością Heinricha von Heugla. Dziś po renesansowej budowli, w której pojawiała się Biała Dama, pozostały tylko ruiny z narożną wieżyczką krytą gontem.

Na szczycie Ślęży, prawdopodobnie w miejscu, gdzie dawniej stał zamek książęcy, obecnie znajduje się kościół z niedużym tarasem widokowym. Dziewczyna z legendy chodziła po ryby do Sobótki, miejscowości położonej u podnóża świętej góry Słowian. Nazwa miasteczka nawiązuje do targów organizowanych tam dawniej właśnie w soboty. Dzisiaj Sobótka jest świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczek w Masyw Ślęży. Czerwony i żółty szlak pieszy prowadzą na szczyt góry, po drodze na trasie zobaczymy rzeźby kultowe: Mnicha, Pannę z rybą i Dzika (Niedźwiedzia), a po osiągnięciu celu słynnego ślężańskiego misia, czyli rzeźbę Niedźwiedzia z wyrytym w kamieniu tajemniczym krzyżem.