Środa, 24 czerwca 2026
Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
pochmurno
26℃
Tłumacz Google

Seniorzy z Powiatu Wrocławskiego uczestniczyli w XIII Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie

W dniach 19–20 czerwca 2026 r. delegacja Rady Seniorów Powiatu Wrocławskiego uczestniczyła w wyjeździe do Krakowa, którego głównym punktem był udział w XIII Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie – największym wydarzeniu seniorskim w Europie, organizowanym przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego.

Tegoroczna edycja zgromadziła ponad dziewięć tysięcy uczestników z całej Polski oraz z zagranicy. Wśród nich znalazła się liczna reprezentacja Powiatu Wrocławskiego. Przedstawiciele Powiatowej Rady Seniorów oraz seniorzy z gmin Długołęka, Czernica i Sobótka stanowili blisko 300-osobową delegację, należącą do najliczniejszych grup uczestniczących w wydarzeniu.

Dzień rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mariackiej, odprawioną w intencji pogodnej i spokojnej jesieni życia seniorów. Po nabożeństwie uczestnicy wyruszyli w barwnym korowodzie „Senior Ma Moc”, który przeszedł ulicami Krakowa do Parku im. Henryka Jordana. Przemarsz stał się okazją do zaprezentowania aktywności środowisk senioralnych oraz integracji uczestników przybyłych z różnych regionów Polski i zagranicy.

W Parku na uczestników czekał bogaty program edukacyjny, profilaktyczny i artystyczny. Seniorzy mogli skorzystać z licznych konsultacji zdrowotnych, badań profilaktycznych, wykładów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i aktywności społecznej, a także odwiedzić stoiska organizacji, instytucji i partnerów wydarzenia.

Delegacja naszego powiatu wyróżniała się entuzjazmem i zaangażowaniem, a przygotowany specjalnie na tę okazję okrzyk: „Zdrowie jest, humor jest, Powiat Wrocławski jest the best!” był wielokrotnie skandowany podczas przemarszu. Hasło rozbrzmiewało na ulicach Krakowa, zwracając uwagę uczestników wydarzenia i mieszkańców miasta oraz podkreślając aktywną obecność Powiatu Wrocławskiego w gronie tysięcy seniorów z Polski i zagranicy.

Nauczeni doświadczeniami z ubiegłorocznych Senioraliów, seniorzy przygotowali również specjalny transparent z hasłem „Powiat Wrocławski Przyjazny Seniorom”, na którym znalazły się herb Powiatu Wrocławskiego oraz logotyp Rady Seniorów. Transparent towarzyszył delegacji przez cały dzień, stanowiąc widoczny symbol aktywności seniorów oraz promocji Powiatu Wrocławskiego podczas największego wydarzenia senioralnego w Europie.

Wspólne zdjęcie przedstawicieli gmin naszego powiatu stało się symbolicznym potwierdzeniem siły i integracji środowisk senioralnych Powiatu Wrocławskiego.

Wieczorem uczestnicy bawili się podczas integracyjnej potańcówki prowadzonej przez DJ Wikę – najstarszą DJ-kę Europy. Doskonała atmosfera, piękna pogoda oraz bogaty program wydarzenia sprawiły, że pierwszy dzień wyjazdu pozostanie na długo w pamięci uczestników.

Warto podkreślić, że XIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie zostały objęte Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wrocławskiego Włodzimierza Chlebosza. Był to kolejny przykład wsparcia działań służących aktywizacji i integracji osób starszych.

Drugi dzień pobytu upłynął pod znakiem integracji, rozmów oraz planowania kolejnych działań na rzecz środowisk senioralnych. Choć Kraków przywitał uczestników intensywnymi opadami deszczu, niesprzyjająca aura nie przeszkodziła w budowaniu relacji i wymianie doświadczeń. Był to również czas podsumowania wydarzenia oraz rozmów o kolejnych inicjatywach podejmowanych przez Powiatową Radę Seniorów.

Seniorzy ustalili także organizację kolejnego spotkania integracyjnego, które odbędzie się w lipcu na terenie Gminy Jordanów Śląski. Inicjatywa ta ma służyć dalszemu wzmacnianiu współpracy, wymianie doświadczeń oraz integracji środowisk senioralnych z terenu naszego powiatu.

Członkowie Rady Seniorów Powiatu Wrocławskiego składają serdeczne podziękowania Staroście Powiatu Wrocławskiego Włodzimierzowi Chleboszowi, Zarządowi Powiatu oraz Radnym Rady Powiatu Wrocławskiego za konsekwentne wspieranie działań senioralnych, życzliwość oraz tworzenie warunków sprzyjających aktywności osób starszych. Dzięki takiemu podejściu Powiat Wrocławski pozostaje miejscem przyjaznym seniorom i otwartym na ich potrzeby.

Wyjazd do Krakowa był nie tylko okazją do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu o międzynarodowej randze, ale również do integracji, zdobywania nowych doświadczeń oraz promocji Powiatu Wrocławskiego w gronie tysięcy seniorów z kraju i zagranicy. Uczestnicy wrócili do domów bogatsi o nowe doświadczenia, inspiracje i wiele miłych wspomnień, które z pewnością przełożą się na dalszą aktywność i zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności.

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok