Piątek, 19 kwietnia 2024
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Razem można więcej, czyli polsko-saksońska akcja dla króla Alberta

Związki pomiędzy Polską i Saksonią kojarzą się przede wszystkim z królami z dynastii Wettynów: Augustem II Mocnym i jego synem Augustem III, którzy od końca XVII wieku do lat 60. XVIII wieku zasiadali na polskim tronie.

Słynne powiedzenie „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”, które narodziło się za czasów Augusta III i które obecnie kojarzy się negatywnie, wywołałoby zapewne zdziwienie na twarzach ówczesnych poddanych. Król postrzegany był bowiem dobrze (przynajmniej przez polską szlachtę), a czasy saskiego panowania odbierane były jako czasy pokoju, odbudowy gospodarki i prosperity.

Również ostatni królowie Saksonii, których losy splotły się z Dolnym Śląskiem, byli cenieni wśród podwładnych – przede wszystkim za zaangażowanie społeczne. W Szczodrem (dawniej Sibyllenort) w gminie Długołęka zmarło dwóch ostatnich królów Saksonii – w 1902 roku król Albert I Wettyn oraz w 1932 roku Fryderyk August III (po rewolucji 1918 roku, kiedy rodzina królewska utraciła dobra na terenie Saksonii, musiała szukać schronienia poza terytorium własnego państwa i przeniosła się na stałe do pałacu w Szczodrem). W tym roku zbiegły się zatem dwie okrągłe rocznice śmierci: 120. rocznica śmierci Alberta I i 90. rocznica śmierci Fryderyka Augusta III. Obydwaj królowie darzyli pałac w Szczodrem wyjątkową miłością, dlatego ważne stało się zarówno dla Saksończyków jak i Dolnoślązaków, by zadbać o miejsca z nimi związane.

Tuż po śmierci króla Alberta I, jego żona Carola ufundowała na wzniesieniu w przypałacowym parku w Szczodrem pomnik w kształcie krzyża poświęcony pamięci zmarłego męża. Otrzymał on nazwę „Carolakreuz”. Został zaopatrzony napisem: „Wy, którzy przechodzicie obok jego ulubionego miejsca, pomyślcie o nim w miłości i modlitwie. O tym, któremu radość sprawiało dzielenie się z innymi łagodnością i sprawiedliwością”, a na cokole znajdowała się tablica z czerwonego marmuru z medalionem portretowym króla. Pomnik przetrwał działania II wojny światowej, ale przez lata popadł w zapomnienie. Tablica została uszkodzona, krzyż obrósł krzakami i turystom spoza Szczodrego trudno było znaleźć do niego drogę.

Pomysł odnowienia krzyża i zagospodarowania terenu wokół pomnika narodził się przed dwoma laty w Saksonii. Grupa Saksończyków z Landsmannschaft Schlesien odwiedziła Szczodre w 2020 roku i postanowiła we współpracy z gminą Długołęka oczyścić nieco teren i odnowić zniszczoną tabliczkę z medalionem. Niestety okazało się, że teren, na którym stoi krzyż nie należy do Gminy lecz do nadleśnictwa Oleśnica. Na szczęście nadleśnictwo wydało wszystkie pozwolenia oraz pomogło oczyścić teren z gałęzi i krzaków. Gmina Długołęka udostępniła zaś na dwa dni koparkę, dostarczyła kamienną mączkę do wysypania pod krzyżem, zamontowała monitoring, przygotowała tablicę informacyjną w trzech językach o królu Albercie i postawiła kierunkowskaz wiodący do krzyża. Już niedługo pojawi się również nowa tablica – wykonuje ją obecnie kamieniarz z saksońskiego miasta Kamenz. Natomiast medalion z portretem króla, który umieszczony zostanie na tablicy, drukowany jest metodą 3-D w Poznaniu. Tablica z medalionem ma być jak najbardziej zbliżona do oryginalnej.

Po pierwszej udanej akcji planowane są kolejne, m.in. odnowienie pomnika poświęconego poległym podczas I wojny światowej. Zachowały się zdjęcia stanu oryginalnego, dlatego rekonstrukcja brakujących części nie powinna być trudna. Miejmy nadzieję, że akcje staną się początkiem stałej współpracy polsko-saksońskiej na terenie powiatu wrocławskiego.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Urlich-Kornacka (TUiTAM) i Friedemann Scholz (Landsmannschaft Schlesien)

1. Portret króla Saksonii Alberta I Wettyna na dawnej stacji transformatorowej na Sachsenplatz w Dreźnie

2. Z okazji 120. rocznicy śmierci króla Alberta został odnowiony krzyż w Szczodrem

3. Pocztówka z portretem zmarłego w 1902 roku króla Alberta. W tle pałac w Szczodrem