Piątek, 19 kwietnia 2024
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Rozbudowa dróg powiatowych nr 1917D, tj. ul. Wilczyckiej w Kiełczowie i ul. Wrocławskiej w Wilczycach oraz nr 1922D, tj. ul. Rzecznej w Kiełczowie, gm. Długołęka. Etap I Rozbudowa ul. Wilczyckiej na odcinku od ul. Rzecznej do ul. Wrocławskiej – konkurs 2019

Zadanie pn. „Rozbudowa dróg powiatowych nr 1917D, tj. ul. Wilczyckiej w Kiełczowie i ul. Wrocławskiej w Wilczycach oraz nr 1922D, tj. ul. Rzecznej w Kiełczowie, gm. Długołęka. Etap I Rozbudowa ul. Wilczyckiej na odcinku od ul. Rzecznej do ul. Wrocławskiej” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Celowego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wniosek o uzyskanie środków na rozbudowę dróg powiatowych nr 1917D, tj. ul. Wilczyckiej w Kiełczowie i ul. Wrocławskiej w Wilczycach oraz nr 1922D, tj. ul. Rzecznej w Kiełczowie, gmina Długołęka. ETAP I - Rozbudowa ul. Wilczyckiej na odcinku od ul. Rzecznej do ul. Wrocławskiej został złożony w dniu 27.08.2020 r. w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – obecnie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Realizacja tego zadania została przeprowadzona przy dofinansowaniu środków zewnętrznych zarówno w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 50% wartości kosztów kwalifikowanych (tj. ok. 2,9 mln zł) oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (ok. 2,0 mln zł). Całkowita wartość robót budowlanych wyniosła ok. 7,5 mln zł.

W ramach realizacji zadania na odcinku około 900 m wzmocniono i poszerzono konstrukcję drogi powiatowej, wybudowano obustronne ciągi pieszo-rowerowe, chodniki, zatoki autobusowe, miejsca parkingowe i zjazdy oraz elementy odwodnienia drogowego. Opracowano także plan nasadzeń zastępczych. Początek modernizowanego odcinka stanowi nowo wybudowane rondo na zbiegu ulic Wilczyckiej, Cyprysowej i Rzecznej, natomiast koniec to rejon istniejącego skrzyżowania z ulicą Wrocławską. W ramach przedsięwzięcia wykonano również przebudowę oświetlenia ulicznego wraz z budową oświetlenia z oprawami LED przy przejściach na rondzie.

Głównym celem tego przedsięwzięcia było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, zapewniając przy tym jednocześnie należytą płynność ruchu. Droga powiatowa nr 1917D stanowi istotny szlak komunikacyjny dla mieszkańców Kiełczowa i terenów przyległych, w tym miasta Wrocławia, stanowiąc alternatywny dojazd do jego wschodniej części dla osób i podmiotów powiązanych z Wrocławiem gospodarczo i zawodowo. Droga prowadzi także ruch pojazdów zbiorowej komunikacji autobusowej.

Inwestycja realizowana była w okresie czerwiec 2020 r. – kwiecień 2021 r.

Wykonawcą prac była firma STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.