Sobota, 20 kwietnia 2024
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Znamy zwycięzców Konkursu "Przyroda wokół Nas"!

16.05.2023 r. w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbył się Finał Konkursu „Przyroda wokół Nas". Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Powiatu Wrocławskiego z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wrocławskiego. Tego dnia na miejsce przybyło 36 uczniów klas V wraz z opiekunami z 9 szkół podstawowych znajdujących się na terenie powiatu:

1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Siechnicach,
  2. Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich,
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie,
  4. Szkoła Podstawowa w Siedlcu,
  5. Szkoła Podstawowa w Małkowicach,
  6. Szkoła Podstawowa w Żórawinie,
  7. Szkoła Podstawowa w Kobierzycach,
  8. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Sobótce
  9. Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim

W pierwszym, szkolnym etapie konkursu, który odbył się  18.04.2023 r., wzięło udział aż 23 szkoły.  Po podsumowaniu wyników wyłoniono najlepsze placówki, które zdobyły największą ilość punktów.

W imieniu Romana Potockiego, Starosty Powiatu Wrocławskiego, finał otworzyli Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Piotr Śnigucki – Dyrektor DZPK oraz Wiesław Zając – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego. Następnie uczniowie przystąpili do grupowego rozwiązywania testu. W drugiej części finału zmierzyli się oni z indywidualnym zadaniem – rozpoznawaniem gatunków roślin i zwierząt. W międzyczasie dzieci i nauczyciele mogli poczęstować się przygotowanymi dla nich słodkościami oraz napojami. Urozmaiceniem czasu oczekiwania na wyniki było także grupowe zwiedzanie Starostwa.

W tym czasie komisja, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu, skrupulatnie weryfikowała prace i liczyła punkty. W jej skład weszli przedstawiciele Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych: dyrektor  Piotr Śnigucki (przewodniczący komisji), Katarzyna Ossowska-Kościelniak (sekretarz) i Starszy Specjalista DZPK Paweł Sendecki. Przedstawicielami Komisji z ramienia Starostwa Powiatowego we Wrocławiu byli Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Wiesław Zając – Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Irena Krasicka – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska,  a także dyrektor Wydziału Promocji i Wsparcia Społecznego – Aleksandra Podgórska.

Po finalnym zliczeniu punktów, ogłoszono zwycięzców konkursu:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim

II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Sobótce

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich

Wszyscy uczestnicy powiatowego finału konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki, natomiast laureaci trzech pierwszych miejsc dodatkowo zdobyli nagrody rzeczowe. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd dla finalistów, którzy zajęli I, II i III miejsce, do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra" w Myśliborzu na warsztaty ekologiczne.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, a zarazem kształtowanie właściwej postawy wobec natury i środowiska oraz inspirowanie do podejmowania praktycznych działań na rzecz jej ochrony w swoim najbliższym otoczeniu.