Sobota, 20 kwietnia 2024
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
śnieg

Zakończenie jesienno – zimowej edycji pomiarów jakości powietrza

Dobiegła końca jesienno – zimowa seria pomiarów jakości powietrza w Powiecie Wrocławskim prowadzona w ramach zadania pn. „Lotniczy Monitoring Atmosfery w Powiecie Wrocławskim” Przedsięwzięcie polega na cyklicznym wykonywaniu badań poziomu zanieczyszczeń w powietrzu przy użyciu drona Yuneec H520 w trzech rocznych edycjach: zimowo – wiosennej, letniej i jesienno – zimowej. Podczas ostatniej z nich pracownicy Starostwa Powiatowego we Wrocławiu przeprowadzili skutecznie pomiar w 44 lokalizacjach na terenie większości gmin powiatu wrocławskiego – jedynie w gminie Mietków warunki atmosferyczne oraz ilość dostępnych satelit potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania systemu GPS w dronie uniemożliwiły badania. W okresie od listopada do grudnia dron wraz z aparaturą pomiarową był wykorzystywany w ciągu 10 dni pomiarowych. Do badań została wykorzystana stworzona na potrzeby poprzednich edycji lista punktów pomiarowych, uwzględniających w szczególności lokalizacje narażone na emisję szkodliwych substancji pochodzących z położonych w bliskim sąsiedztwie zakładów przemysłowych oraz skupionej zabudowy mieszkaniowej, gdzie potencjalne zanieczyszczenia pochodzą głównie z prywatnych domostw. Substancjami mierzonymi przez czujnik ATMON FL były: tlenek azotu, formaldehyd oraz pyły z grup PM2,5 i PM10. W załączeniu prezentujemy wyniki przeprowadzonych badań. Należy mieć oczywiście na względzie, że pomiary prowadzone przez pracowników Starostwa Powiatowego we Wrocławiu są pomiarami chwilowymi, orietacyjnymi i nie  jest prawidłowe traktowanie wyników jako absolutnych i bezpośrednie przyrównywanie do norm, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. poz. 26 stycznia 2010r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 16, poz. 87). W rozporządzeniu zawarte są dopuszczalne normy dla niektórych substancji w ujęciu rocznym, dobowym i godzinowym. Pomiar jakości powietrza w powiecie wrocławskim dotyczy danej chwili i nie musi być tożsamy ze średnią roczną, dobową czy też godzinową. Miniona seria badań była już trzecią edycją pomiarów przeprowadzoną w okresie jesienno – zimowym, a siódmą biorąc pod uwagę również okres wiosenny i letni. Program „Lotniczy Monitoring Atmosfery w Powiecie Wrocławski” będzie kontynuowany w roku 2023,  a informacje o działaniach w terenie pojawią się przed rozpoczęciem zimowo – wiosennej edycji pomiarów. Zachęcamy więc do śledzenia aktualności i zapraszamy do zapoznania się z tabelami i wykresami w załączniku zamieszczonym poniżej .

Dobiegła końca jesienno – zimowa seria pomiarów jakości powietrza w Powiecie Wrocławskim prowadzona w ramach zadania pn. „Lotniczy Monitoring Atmosfery w Powiecie Wrocławskim” Przedsięwzięcie polega na cyklicznym wykonywaniu badań poziomu zanieczyszczeń w powietrzu przy użyciu drona Yuneec H520 w trzech rocznych edycjach: zimowo – wiosennej, letniej i jesienno – zimowej. Podczas ostatniej z nich pracownicy Starostwa Powiatowego we Wrocławiu przeprowadzili skutecznie pomiar w 44 lokalizacjach na terenie większości gmin powiatu wrocławskiego – jedynie w gminie Mietków warunki atmosferyczne oraz ilość dostępnych satelit potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania systemu GPS w dronie uniemożliwiły badania. W okresie od listopada do grudnia dron wraz z aparaturą pomiarową był wykorzystywany w ciągu 10 dni pomiarowych. Do badań została wykorzystana stworzona na potrzeby poprzednich edycji lista punktów pomiarowych, uwzględniających w szczególności lokalizacje narażone na emisję szkodliwych substancji pochodzących z położonych w bliskim sąsiedztwie zakładów przemysłowych oraz skupionejzabudowy mieszkaniowej, gdzie potencjalne zanieczyszczenia pochodzą głównie z prywatnych domostw. Substancjami mierzonymi przez czujnik ATMON FL były: tlenek azotu, formaldehyd oraz pyły z grup PM2,5 i PM10. W załączeniu prezentujemy wyniki przeprowadzonych badań. Należy mieć oczywiście na względzie, że pomiary prowadzone przez pracowników Starostwa Powiatowego we Wrocławiu są pomiarami chwilowymi, orietacyjnymi i nie  jest prawidłowe traktowanie wyników jako absolutnych i bezpośrednie przyrównywanie do norm, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. poz. 26 stycznia 2010r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 16, poz. 87). W rozporządzeniu zawarte są dopuszczalne normy dla niektórych substancji w ujęciu rocznym, dobowym i godzinowym. Pomiar jakości powietrza w powiecie wrocławskim dotyczy danej chwili i nie musi być tożsamy ze średnią roczną, dobową czy też godzinową. Miniona seria badań była już trzecią edycją pomiarów przeprowadzoną w okresie jesienno – zimowym, a siódmą biorąc pod uwagę również okres wiosenny i letni. Program „Lotniczy Monitoring Atmosfery w Powiecie Wrocławski” będzie kontynuowany w roku 2023,  a informacje o działaniach w terenie pojawią się przed rozpoczęciem zimowo – wiosennej edycji pomiarów. Zachęcamy więc do śledzenia aktualności i zapraszamy do zapoznania się z tabelami i wykresami w załączniku zamieszczonym poniżej .

Logo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu