Piątek, 12 czerwca 2026
Imieniny: Janina, Jan, Onufry
słonecznie
17℃
Tłumacz Google

Spotkanie dot. pierwszej Strategii Rozwoju Polskiego Sportu 2040

W dniu 11.05.2026 r. na terenie Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu odbyło się spotkanie poświęcone powstającej pierwszej Strategii Rozwoju Polskiego Sportu 2040 „Droga do Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich w Polsce”. Spotkanie to stanowiło jeden z etapów ogólnopolskich konsultacji strategii, która ma wyznaczyć kierunki rozwoju polskiego sportu w najbliższych latach.

W konferencji udział wzięli m.in. Wiceminister Sportu i Turystyki – Piotr Borys, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Wojciech Bochnak, Rektor prof. AWF we Wrocławiu dr hab. Tadeusz Stefaniak, Rektor Wyższej Szkoły Fizjoterapii z siedzibą we Wrocławiu prof. dr hab. Andrzej Czamara oraz prof. UE we Wrocławiu dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, Robert Korzeniowski – polski mistrz olimpijski, liczni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i środowiska sportowego różnych dyscyplin, w tym olimpijczycy, trenerzy, przedstawiciele związków i klubów sportowych, działacze sportowi – osoby, którym leży na sercu dobro i sprawność społeczeństwa.

Wśród uczestników była również obecna Pani Poseł na Sejm RP Anna Sobolak, Radny Powiatu Wrocławskiego Pan Grzegorz Waksmundzki oraz przedstawiciele Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.

Podczas konferencji m.in. przedstawiono aktualny Plan Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Sportu i Turystyki na 2026 r. przewidujący dofinansowanie w wysokości 900 mln zł na wsparcie licznych projektów z obszaru infrastruktury sportowej oraz rozwoju sportu powszechnego. Omówiono także główne założenia kandydatury Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 r., wskazując na potencjał kraju, a także Dolnego Śląska w zakresie doświadczenia organizacyjnego, potencjału infrastrukturalnego oraz niezbędnego potencjału logistycznego.

Omówiono też projekt Strategii, wskazując misję i wizję, cele strategiczne, zakres dotychczas wykonanych prac i harmonogram dalszych działań. Podkreślono rolę Regionu Dolnego Śląska w tworzeniu dokumentu.

Strategia Rozwoju Polskiego Sportu 2040, której pierwszy projekt wkrótce zostanie przedłożony w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a następnie poddany konsultacjom regionalnym, to dokument określający w jaki sposób Państwo powinno angażować środki w rozwój szeroko rozumianej kultury fizycznej, analiza aktualnej sytuacji, określenie celów rozwoju krótko i długoterminowych oraz określenie drogi do ich osiągnięcia, przy wzorowaniu się sprawdzonymi modelami systemowymi stosowanymi w innych krajach.

W sytuacji, gdzie ok 30% dzieci i 70% dorosłej populacji wykazuje brak aktywności fizycznej konieczne są zmiany systemowe aktywizujące wszystkie grupy wiekowe w tym dzieci od 3 r.ż. i seniorów oraz reforma szerokiego spektrum obszarów związanych ze sportem jak m.in. przebudowa systemu kształcenia, reforma zawodu trenera, inwestycje w kluby sportowe czy cyfryzacja sportu.

Podkreślano, że strategia sportu opiera się na czterech filarach, które stanowią cele strategiczne. To zdrowie społeczeństwa i aktywność fizyczna jako stały element profilaktyki chorób oraz procesu leczenia, kapitał ludzki i społeczny, wspólnota i duma narodowa oraz wsparcie systemowe. Istotną kwestią jest jak zbudować system sportu, który będzie wspierał przyszłych olimpijczyków jednocześnie mając na uwadze zdrowie całego społeczeństwa.

Konieczna przebudowa całego systemu i przygotowanie ambitnego planu rozwoju sportu nie będą możliwe bez komplementarnych działań obejmujących pracę u podstaw świadomości społeczeństwa o roli aktywności w zdrowym życiu.

 

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności

Kliknij aby zamknąć.Popup
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok