Piątek, 12 czerwca 2026
Imieniny: Janina, Jan, Onufry
słonecznie
16℃
Tłumacz Google

Spotkania z przyrodą - cykl warsztatów ekologicznych dla dzieci w Ślężańskim Parku Krajobrazowym

Wraz z początkiem czerwca, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego rozpoczął się kolejny cykl warsztatów ekologicznych dla uczniów szkół z terenu powiatu wrocławskiego, realizowany od 2012 r. W malowniczej scenerii Góry Ślęży, uczniowie mogą poznawać lokalną faunę i florę, uczyć się zasad właściwego dbania o najbliższe otoczenie i postaw ekologicznych.

Co roku warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i jesteśmy niezmiernie uradowani, że obecne poluzowanie obostrzeń dało nam możliwość wznowienia takiej formy edukacji najmłodszych - mówi starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki. Wspólnie z dyrektorem Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych - Piotrem Śniguckim zadecydowaliśmy o kontynuacji projektu w tym roku, choć w nieco zmienionej formule - tak by całość zajęć odbywała się na świeżym powietrzu i z dużą ilością ruchu. Przygotowaliśmy bardzo ciekawy program warsztatów, obejmujący m.in. zwiedzanie atrakcji przyrodniczych Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, prelekcje tematyczne prowadzone przez edukatorów z DZPK, poczęstunek  oraz upominki w postaci materiałów promocyjnych i dydaktycznych wydanych specjalnie na tę okoliczność - wylicza starosta.

Jest to już kolejna IX edycja programu edukacji ekologicznej realizowanego przez Powiat Wrocławski we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, na który składają się warsztaty ekologiczne,  konkurs „Przyroda wokół nas” – dla uczniów klas piątych ze szkół podstawowych z terenu Powiatu Wrocławskiego oraz warsztaty ekologiczne w Myśliborzu, w których uczestniczyć będą zwycięzcy konkursu.

Szkoły mają do wyboru dwie trasy – jedną rozpoczynającą się w Rezerwacie archeologicznym w Będkowicach – wczesnośredniowiecznym zespole osadniczym Ślężan, następnie zwiedzanie kościółka i parku Wenecja w Sulistrowiczkach oraz przejazd do domu turysty „Pod Wieżycą”, gdzie dla dzieci czekać będzie posiłek i nastąpi wręczenie prezentów. Druga trasa zaplanowana jest z Przełęczy Tąpadła i zakłada wejście na Ślężę, krótką przerwę na szczycie oraz posiłek w domu turysty „Pod Wieżycą”. Podczas wędrówki dzieci mają poznać charakterystyczne dla Masywu Ślęży typy lasów oraz zamieszkujące je gatunki roślin i zwierząt, poznawać specyficzną budowę geologiczną tego obszaru, dobrze zachowane zbiorowiska leśne i rzadkie gatunki roślin oraz zapoznać się z krajobrazem kulturowym Masywu Ślęży, obfitującym w zabudowania o tradycyjnej architekturze i znaleziska archeologiczne.

Celem warsztatów, prowadzonych przez wykwalifikowanych pracowników z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród młodych mieszkańców powiatu wrocławskiego, m.in. poprzez krzewienie wiedzy o walorach przyrodniczych obszaru powiatu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody.

Tegoroczny cykl spotkań zapoczątkował Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z Mirkowa. Dzieciaki oprócz zwiedzania skansenu, składającego się z cmentarzyska kurhanowego, grodziska wraz z trzema zrekonstruowanymi chatami i studni, mogły wziąć udział w „zawodach sportowych” – rzut piłeczką do drewnianych bali czy profesjonalnym mierzeniu drzew i sprawdzaniu ich kubatury.  Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć. Pełen fotoreportaż z warsztatów dostępny jest na fb Powiatu Wrocławskiego: www.facebook.com/powiatwroclawski.

Warsztaty będą trwały do czerwca a po przerwie wakacyjnej będą kontynuowane we wrześniu i w październiku 2021 r.

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności

Kliknij aby zamknąć.Popup
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok