Czwartek, 25 kwietnia 2024
Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
słonecznie

Powołanie Rady Seniorów Powiatu Wrocławskiego

W celu zapewnienia seniorom z terenu powiatu wrocławskiego wpływu na sprawy dotyczące społeczności lokalnej i stworzenia reprezentacji środowiska osób starszych, dnia 22 czerwca br. została powołana Rada Seniorów Powiatu Wrocławskiego jako ciało doradcze.

Powołanie niniejszego gremium, to wynik oddolnej inicjatywy stworzenia stałej reprezentacji środowisk senioralnych z terenu powiatu wrocławskiego, które wspierałoby seniorów i reprezentowało ich interesy poprzez współpracę z władzami Powiatu Wrocławskiego w kształtowaniu polityki senioralnej Powiatu. Jest to efekt kilkuletniej wspólnej pracy Powiatu, seniorów oraz organizacji pozarządowych, m.in. w ramach projektów dotacyjnych.

Powołanie Rady Seniorów stanowi również wypełnienie postanowień Deklaracji współpracy, podpisanej przez przedstawicieli seniorów oraz Zarządu Powiatu Wrocławskiego podczas I Forum Seniorów Powiatu Wrocławskiego, które odbyło się dnia 24 września 2021 roku w Kątach Wrocławskich.

Uczestników spotkania powitał Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki, który wręczył członkom Rady akty powołania. Kandydatów na członków Rady Seniorów wyłoniły środowiska senioralne z gmin Czernica, Długołęka, Kobierzyce, Sobótka, Siechnice, Żórawina, Kąty Wrocławskie, Mietków, Jordanów Śląski oraz Powiatowy Klub Seniora w Kątach Wrocławskich.

W skład Rady Seniorów Powiatu Wrocławskiego weszli:

1)    Alicja Pelikan (gmina Długołęka),

2)    Arkadiusz Skoropada (gmina Kobierzyce),

3)    Danuta Ciesiun (gmina Czernica),

4)    Danuta Korszun (gmina Sobótka),

5)    Danuta Winiarek (gmina Siechnice),

6)    Elżbieta Zielińska (gmina Żórawina),

7)    Ewa Walerzak (gmina Kąty Wrocławskie),

8)    Halina Wiśniowska (gmina Kąty Wrocławskie),

9)    Helena Gaweł (gmina Jordanów Śląski),

10)  Jolanta Kruzel (gmina Długołęka),

11)  Krystyna Burska (gmina Kobierzyce),

12)  Leopold Wituszyński (gmina Czernica),

13)  Małgorzata Komaniecka (gmina Mietków),

14)   Teresa Budzowska (gmina Sobótka),

15)   Urszula Gałęcka (gmina Mietków),

16)   Violetta Bigda (Powiatowy Klub Seniora w Kątach Wrocławskich),

17)   Władysława Wdowiak (gmina Jordanów Śląski),

18)   Władysława Woźniak (gmina Siechnice),

19)   Wojciech Jański (gmina Żórawina).

Podczas posiedzenia, został również wskazany przedstawiciel Zarządu Powiatu w Radzie Seniorów, którym została Pani Barbara Kosterska, pełniąca na co dzień funkcję członka Zarządu Powiatu Wrocławskiego. W Radzie Seniorów objęła funkcję jednego z trzech Wiceprzewodniczących.

Władze Powiatu Wrocławskiego na spotkaniu reprezentowali również - wicestarosta Andrzej Szawan, członek Zarządu Wiesław Zając oraz radny Edward Skiba.

Główne cele i zadania Rady Seniorów omówiła Pani Beata Pierzchała, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego. Dalszą część posiedzenia poprowadził Pan Piotr Drzewiński, wiceprezes Stowarzyszenia Animacji i Rozwoju Lokalnego, podczas której - w drodze tajnego głosowania - dokonano wyboru przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących Rady Seniorów:

• Przewodniczący – Leopold Wituszyński (gmina Czernica),
  • Wiceprzewodniczący – Jolanta Kruzel (gmina Długołęka), Halina Wiśniowska (gmina Kąty Wrocławskie) oraz Barbara Kosterska.

W kolejnej części posiedzenia zostały omówione plany na dalsze prace Rady, a uczestnicy mieli możliwość składania wolnych wniosków i propozycji działań.

Powołanie Rady Seniorów Powiatu Wrocławskiego jest elementem projektu pn. „Seniorzy radzą” współfinansowanego z budżetu Powiatu Wrocławskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie Animacji i Rozwoju Lokalnego.