Piątek, 26 kwietnia 2024
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

Ostatnia Biała Niedziela na zakończenie lata w Powiecie Wrocławskim - Żórawina

12. września odbyła się już ostatnia „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”. Na zakończenie tegorocznej edycji z ogromną przyjemnością odwiedziliśmy słoneczną Żórawinę.

Wspólnie z proboszczem parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, ks. dr Cezarym Chwilczyńskim zaprosiliśmy mieszkańców do podstawowego przeglądu swojego zdrowia. Swoją obecnością wspierali akcję także przedstawiciele Zarządu Powiatu Wrocławskiego: Starosta Roman Potocki, Wicestarosta Andrzej Szawan oraz Członkowie Zarządu Barbara Kosterska i Wiesław Zając, jak i Radni Powiatu Wrocławskiego.

W pięknym otoczeniu na wyspie wokół Kościoła Św. Trójcy, Dolnośląskiej Perły Manieryzmu, wszystkie chętne osoby mogły skorzystać z badań profilaktycznych w zakresie diagnostyki w kierunku osteoporozy, wykonać badania spirometryczne oraz dermatologiczne, zrobić badania EKG i ABI. Wykwalifikowany personel medyczny przeprowadził edukację zdrowotną pod kątem ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zawału mięśnia sercowego. Mieszkańcy mogli dokonać pomiaru ciśnienia krwi, tętna i saturacji, a także poziomu cholesterolu i glukozy.

Zainteresowanym mieszkańcom, po dokonaniu profesjonalnej analizy składu ciała dietetyk wskazywał najważniejsze problemy żywieniowe oraz proponował różne możliwości zmiany nawyków.

Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego zachęcał do profilaktyki, mówiąc o planach współpracy z Uniwersytetem Medycznym i dalszym monitorowaniu badań pacjentów, którzy skorzystali z podstawowych badań podczas Białej Niedzieli. Jeśli będzie tego wymagał ich stan zdrowia zostaną skierowani do współpracujących z Powiatem poradni specjalistycznych.

W Żórawinie nie zabrakło konsultantów z centrum ginekologii i położnictwa „FemiMea”, którzy informowali o profilaktyce wirusa HPV i zapobieganiu występowania raka szyjki macicy.

Mieszkańcy mogli również skorzystać z usług optometrysty  i sprawdzić czy ich wzrok nie potrzebuje większej uwagi i bardziej specjalistycznych badań. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna doradzała, m.in. jak chronić się przed zakażeniami, jak walczyć z nałogami oraz przeprowadzała instruktaż w zakresie prawidłowego dezynfekowania i mycia rąk.

Przy obecnej sytuacji pandemicznej w kraju i spadającej liczbie osób szczepiących się, ważnym punktem akcji była  możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Andrzej Szawan zwracał uwagę na konieczność badań profilaktycznych, aby zwiększyć skuteczność leczenia wykrywając choroby na jak najwcześniejszym etapie. Zachęcał do uczestnictwa w akcji, w przyszłym roku mówiąc: „Poprzez te imprezy propagujemy zdrowy styl życia”.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Policji, przy którym właściciele rowerów posiadający dowód zakupu swojego sprzętu mogli go oznakować w celu zmniejszenia ryzyka kradzieży. Na osłodę każdy uczestnik mógł spróbować ciast i specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krajkowa. Nie zabrakło także kolorowych stanowisk Partnerów akcji: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich oraz Powiatowego Klubu Seniora w Kątach Wrocławskich. Poza tym: bezpłatne porady Rzecznika Praw Konsumentów, pomoc prawna, wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych wydarzeniach i zapraszamy za rok!