Środa, 24 kwietnia 2024
Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
słonecznie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli Biała Niedziela w Sobótce

W malowniczej scenerii Masywu Ślęży odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych w ramach tegorocznego cyklu „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”.

Na terenie Stadionu Miejskiego w Sobótce chętni mogli skontrolować poziom cukru i cholesterolu, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, wykonać badanie EKG i kostka – ramię, zmierzyć pojemność płuc przy pomocy spirometru oraz poddać się diagnostyce w kierunku osteoporozy. Ponadto do dyspozycji pacjentów byli okulista oraz dietetyk, który po dokonaniu profesjonalnej analizy składu ciała dokonywał rozpoznania problemów żywieniowych, zalecając najstosowniejsze zmiany w diecie. Ponadto u specjalistów z centrum ginekologii i położnictwa „FemiMea” można było dowiedzieć się wszystkiego o profilaktyce wirusa HPV i zapobieganiu występowania raka szyjki macicy.

Wychodząc naprzeciw wciąż trwającej pandemii koronawirusa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu edukowała w zakresie prawidłowego dezynfekowania i mycia rąk, a co więcej możliwe było też zaszczepienie się jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Dużym sukcesem okazała się akcja krwiodawcza zorganizowana we współpracy z RCKiK Wałbrzych. Kadra wałbrzyskiego krwiobusa nie ukrywała zadowolenia z frekwencji i ilości oddanej krwi.

Do dyspozycji uczestników byli także Partnerzy akcji: Powiatowy Rzecznik Konsumenta i Darmowa Pomoc Prawna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich, Powiatowy Klub Seniora w Kątach Wrocławskich.

Dodatkowo wszyscy ci, którzy nie mieli jeszcze okazji tego zrobić mogli z pomocą pracowników Urzędu Gminy w Sobótce dokonać samospisu w Narodowym Spisie Powszechnym. Rowerzyści mogli skorzystać z możliwości oznakowania roweru przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, a wszyscy wybierający się w niedalekiej przyszłości na zagraniczne wyjazdy mogli szybko i sprawnie zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niemałą publiczność zgromadził także niezwykle energiczny pokaz zumby w wykonaniu grupy Marzeny Maziak.

Kolejne akcje medyczne „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim” odbędą się 5 września w Mietkowie oraz 12 września w Żórawinie. Już teraz serdecznie zapraszamy!