Sobota, 20 kwietnia 2024
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Biała Niedziela 2021 w Mietkowie

Kolejna „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim” za nami! Tym razem odwiedziliśmy mieszkańców Mietkowa, którzy na czele z wójtem gminy Mietków Adamem Kozarowiczem wykazali się niezwykłą gościnnością. W akcji wzięli udział także przedstawiciele władz Powiatu Wrocławskiego.

W ostatnich już promieniach letniego słońca chętni mogli skontrolować poziom cukru i cholesterolu, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, wykonać badanie EKG i kostka – ramię, zmierzyć pojemność płuc przy pomocy spirometru oraz poddać się diagnostyce w kierunku osteoporozy. W dermatobusie można było skontrolować występujące na ciele znamiona i zmiany skórne. Co więcej, do dyspozycji pacjentów byli okulista oraz dietetyk, który po dokonaniu profesjonalnej analizy składu ciała dokonywał rozpoznania problemów żywieniowych, zalecając najstosowniejsze zmiany w diecie. Ponadto u specjalistów z centrum ginekologii i położnictwa „FemiMea” można było dowiedzieć się wszystkiego o profilaktyce wirusa HPV i zapobieganiu występowania raka szyjki macicy.

Wychodząc naprzeciw wciąż trwającej pandemii koronawirusa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu edukowała m.in. w zakresie prawidłowego dezynfekowania i mycia rąk.

– Profilaktyka jest najważniejsza. Zdrowie naszych mieszkańców przekłada się na kondycję powiatu. Nie każdy ma czas lub ochotę, żeby udać się do lekarza, a zeszły rok, od początku pandemii, mocno ograniczył nam dostęp do lekarza pierwszego kontaktu. Razem z Zarządem Powiatu Wrocławskiego staramy się, żeby takie wydarzenia były cykliczne. Za tydzień będziemy w Żórawinie  – podsumowała Barbara Kosterska Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego.

Możliwe było też zaszczepienie się jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. W Mietkowie zaszczepiło się 30 osób.

Do dyspozycji uczestników byli także Partnerzy akcji: Powiatowy Rzecznik Konsumenta i Darmowa Pomoc Prawna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich, Powiatowy Klub Seniora w Kątach Wrocławskich.

W oczekiwaniu na badania można było skosztować wypieków przedsiębiorczych członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Wawrzeńczyc. Najmłodsi mogli zaznajomić się z bliska ze sprzętem i wozem strażackim, który na co dzień służy strażakom z OSP Mietków i OSP Stróża.

Dodatkowo wszyscy ci, którzy nie mieli jeszcze okazji tego zrobić mogli z pomocą pracowników Urzędu Gminy w Mietkowie dokonać samospisu w Narodowym Spisie Powszechnym. Rowerzyści mogli skorzystać z możliwości oznakowania roweru przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, a wszyscy wybierający się w niedalekiej przyszłości na zagraniczne wyjazdy mogli szybko i sprawnie zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Już 12 września zapraszamy na ostatnią imprezę z cyklu „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim” w Żórawinie.