Ustawą z 23 października 2018 r. o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg (Dz. U. z 2020 r. poz. 1430, z późn. zm.) powołany został nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych tj. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD). Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.
Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.
Dofinansowanie w ramach Funduszu obejmuje:
Środki przekazywane są na zasadach konkursowych, a wsparcie przyznawane jest na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych i przekazanie prawidłowo wypełnionego wniosku. Kryteria oceny wniosków określone są w ustawie o Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują szereg przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny wniosku. Uwzględnia się takie kwestie jak: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Natomiast wojewodowie ustalą szczegółowe kryteria uwzględniające specyfikę i potrzeby regionu.
Ustalony został limit wniosków o dofinansowanie, jakie może złożyć jednostka samorządu terytorialnego w procedurze naboru – maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie.
Wysokość dofinansowania ze środków RFRD na zadania powiatowe i gminne jest uzależniona od dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego, przy czym maksymalne dofinansowanie wynosi do 80% kosztów realizacji zadania.
Ocena wniosków dokonywana jest przez Komisję do oceny wniosków o dofinansowanie, której członków powołuje Wojewoda. W wyniku dokonanej oceny, Komisja ustala listę zadań rekomendowanych do dofinansowania przekazywaną Ministrowi Infrastruktury, który dokonuje analizy prawidłowości jej sporządzenia.
Materiał opracowany w oparciu o informacje zamieszczone na stronie Ministerstwa Infrastruktury.