Nawierzchnia i stopień trudności
W przeważającej części trasa prowadzi w trudniejszym terenie po drogach leśnych i polnych, utwardzonych i nieutwardzonych, w okresie deszczowym zabłoconych, a nawet trudno przejezdnych, z możliwością występowania lokalnych podtopień.
Trasa wytyczona została również drogami lokalnymi, o umiarkowanym czy niewielkim natężeniu ruchu. Niemniej jednak w związku z koniecznością jazdy w normalnym ruchu drogowym, należy pamiętać o konieczności zachowania szczególnej uwagi i obowiązku stosowania się do przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.
Sprzęt
Do przejechania trasy wymagany jest rower o właściwościach terenowych, a więc mtb, trekking czy kross, zaopatrzony w opony o wyraźnym bieżniku, przynajmniej semi-slick. Nie polecamy opon gładkich - szosowych czy miejskich.
Dojazd z Wrocławia do Kątów Wrocławskich
najszybszy pociągiem - do stacji PKP Kąty Wrocławskie
najszybszy rowerem – międzynarodowym szlakiem rowerowym Eurovelo R9
Opis trasy
Trasa przeznaczona jest na kilkugodzinną wycieczkę. Rozpoczyna się i kończy w Kątach Wrocławskich, dokąd dojechać można pociągiem czy samochodem, jednak wprawni rowerzyści mogą śmiało pokusić się o przedłużenie wycieczki, dojeżdżając na rowerach już z Wrocławia (zależnie od trasy, jest to dodatkowy dystans nieco ponad 20 km).
Trasa prowadzi wzdłuż Bystrzycy drogami leśnymi i polnymi, przez teren obszaru Natura 2000 Przeplatki nad Bystrzycą położonego pomiędzy Krobielowicami, a Milinem i Mietkowem.
Trasa jest w miarę krótka, choć przy mniej sprzyjających warunkach dość uciążliwa, niemniej jednak pozwala na dużo bliższe zaznajomienie się Bystrzycą i nadbystrzycką przyrodą. Ddodatkową atrakcją jest możliwość dotarcia m.in. do położonego w głębi lasu w pobliżu Maniowa, średniowiecznego grodziska, zachowanych do dziś dworów w Krobielowicach i Milinie, czy ruin i pozostałości po dworach w Kamionnej czy w Maniowie.
Skrócony przebieg trasy
Kąty Wrocławskie - Krobielowice - Zachowice - Kamionna - Okulice - Milin - Proszkowice - Maniów - Mietków - Wawrzeńczyce - Stróża - Nowa Wieś Kącka - Kąty Wrocławskie
Uwaga: Trasa, co oczywiste, może być pokonana również w kierunku przeciwnym.
OPCJA - alternatywne zakończenie trasy: Trasę można z powodzeniem skrócić, kończąc ją na stacjach PKP w Mietkowie.
Szczegółowy opis trasy
[0,0 km] Kąty Wrocławskie, Rynek - punkt startowy trasy
Kąty Wrocławskie - niewielkie acz stare miasteczko, z sięgającymi 700 lat prawami miejskimi. Obecnie siedziba urzędu miejskiego.
Trasa rozpoczyna się na Rynku z XIX wiecznym ratuszem i XVII wieczną wieżą.
Wyjazd z Rynku brukowanymi uliczkami - ul. Sikorskiego i ul. 1 Maja. Po drodze, po prawej stronie zobaczyć można gotycki, pochodzący z XV wieku kościół św. Piotra i Pawła.
Po ok 300 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania ul. 1 Maja i u. Wrocławskiej. Tu skręt w lewo, w ul. Wrocławską i dalej w kierunku rogatek miasta.
[3,0 km] Krobielowice - mauzoleum feldmarszałka Blüchera
[3,6 km] Krobielowice – Skręt w prawo w boczną drogę prowadzącą do pałacu.
[3,9 km] Krobielowice – Dawna brama wjazdowa na teren posiadłości.
Pałac w Krobielowicach - Pierwsze informacje o murowanym dworku obronnym pochodzą z lat 1321 i 1349. Obecny pałac powstał w latach 1570-1580, na początku XVIII wieku został powiększony i przebudowany w stylu barokowym, oraz po raz kolejny w 1878 roku - wówczas dobudowano m.in. narożne wieże i neorenesansową loggie przy południowo-zachodnim skrzydle, oraz bramę wjazdową. Po wojnie przejęty przez PGR jako miejsce zamieszczania pracowników gospodarstwa rolnego. Od laty 70-tych niezamieszkały zaczął popadać w ruinę. Na początku lat 90-tych został sprzedany w prywatne ręce i przekształcony w wysokiej klasy kompleks hotelowo-konferencyjny wraz z polem golfowym.
Od bramy w prawo przez most, po ok. 200 m przy stawach hodowlanych skręt w lewo, w szutrową drogę prowadzącą przy parku pałacowym - z lewej w oddali pałac.
[4,2 km] Krobielowice – Nadal szutrową drogę prowadzącą do lasu wzdłuż pola golfowego. Po wjeździe do lasu istnieje możliwość występowania błota i kałuż.
[4,8 km] Krobielowice – Do Zachowic dojechać można również niebieskim szlakiem pieszym. Jest to bardzo ciekawa, prowadząca przez sam środek lasu droga, w całości przejezdna ale w okresie mokrej aury miejscami grząska i błotnista. Niebieski szlak odchodzi w lewo od głównej trasy, a łączy się z nią ponownie przy pierwszych zabudowaniach Zachowic.
[5,3 km] Krobielowice – Skręt w lewo, nadal przez las, potem polną drogą do Zachowic.
[8,0 km] Zachowice – Na skrzyżowaniu skręt w prawo w ul. Piwną, po ok. 100 m kolejny skręt w lewo w ul. Żurawią.
[9,0 km] – Skręt w prawo w kierunku Kamionnej i Piławy.
[9,9 km] Bystrzyca przed Kamionną – Przejeżdżamy przez las rosnący wzdłuż szeroko płynącej w kilku korytach Bystrzycy.
[10,2 km] Kamionna – W Kamionnej drogą prosto wzdłuż przepięknej lipowej alei prowadzącej co środka wsi.
[10,9 km] Kamionna – Przy figurze św. Jana Nepomucena skręt w lewo.
Po lewej stronie mijamy zabudowania gospodarcze dawnego dworu. W głębi otoczone gęstą roślinnością resztki XVIII wiecznego pałacu. Barokowy pałac powstał w latach 1740-44 w miejsce wcześniejszego renesansowego dworu. Był kilkukrotnie przebudowywany. Od 1838 roku własność rodziny von Zedlitz, funkcjonował wraz z pobliskim majątkiem w Czerńczycach jako część rodowej fundacji stanowiąc siedzibę przytułku dla panien. Po II wojnie światowej zamieszkały przez pracowników PGR, zaniedbany, w latach 70-tych po zawaleniu się dachu i zniszczeniu części pomieszczeń, ostatecznie popadł w ruinę.
[11,2 km] Kamionna – Dalej w prawo przez most na Bystrzycy i ponownie w prawo, mijając po prawej zabudowania gospodarcze, wyjeżdżamy na leśną drogę wiodącą do Okulic.
Po drodze mijamy rozpływające się w lewo i w prawo koryto Bystrzycy.
[13,3 km] Okulice – Skręt w prawo do centrum wsi.
[13,8 km] Okulice – Po prawej w głębi ruiny dawnego renesansowego dworu.
Przy końcu wsi w prawo, utwardzoną drogą prowadzącą do Milina. Również tutaj Bystrzyca rozlewa się bardzo szeroko w kilku korytach. Droga prowadzi przez las, pola i pastwiska - nader wyraźnie widać charakter dokonanych przez człowieka przekształceń terenów leśnych na użytki rolne.
[16,5 km] Milin – Dalej prosto drogą prowadzącą do centrum wsi.
Milin jest bardzo starą osadą, obecnie wieś, ale w pierwszych zachowanych wzmiankach z końca XIII wieku Milin wymieniany jest jako miasto targowe które utraciło prawa miejskie na rzecz Kątów Wrocławskich. Do dziś w formie wzgórza zachowały się resztki starego piastowskiego grodziska. Grodzisko położone jest ok. 1.5 km za wsią w kierunku Mietkowa, po lewej stronie ok. 150 m w bok od szosy. Niestety, ścieżka prowadząca do niego jest bardzo zarośnięta i dotarcie rowerem jest raczej niemożliwe. Warte zobaczenia w Milinie są pochodzący z XIV w. kościół parafialny pw św. Michała Archanioła, spalony w wojnie 30-letniej, odbudowany w latach 1677-79, oraz stojąca na przedkościelnym placu pochodząca z 1733 r. barokowa figura św. Jana Nepomucena - szczególną uwagę zwracają bogate zdobienia i dwie tablice sceny z życia świętego. Nieco dalej po prawej duży budynek dawnego zajazdu. Skręcając tuz za nim w lewo, w boczną drogę, po ok. 100 m dojeżdżamy do późnorenesansowego pałacu z XVII, przebudowanego w połowie XVIII w stylu barokowym i później w wieku XIX. Do niedawna mieściła się w nim szkoła - została po niej tylko tabliczka nad wejściem, obecnie mieszkania prywatne.
[17,0 km] Milin – Skręt w lewo w ul. Bystrzycką i dalej przez most na Bystrzycy i las do Proszkowic.
[17,5 km] rzeka Bystrzyca – Przejeżdżamy przez teren obszaru chronionego Natura 2000 "Przeplatki nad Bystrzycą". Warto przyjrzeć się i rzece, i rosnącej przy niej bujnej roślinności.
A jak się dobrze przypatrzy, to nieopodal szosy natknąć się można i na rzadkie okazy chronionej fauny - na zdjęciu zaskroniec wygrzewający się na letnim słońcu.
[19,4 km] Proszkowice
Proszkowice to stara wieś o średniowiecznym rodowodzie. Z wartych zobaczenia zabytków wymienić można XVII wieczny pałac - dawna szkoła dla panien oraz krzyże pokutne (pojednania). Pierwotnie trzy, jeden z nich znajduje się obecnie w muzeum w Sobótce.
Pobliski zbiornik wodny, zalane wyrobisko dawnej żwirowni służy obecnie jako miejsce wypoczynku, sportów wodnych i akwen wędkarski. W Proszkowicach tuż nad jeziorem mieści się pole namiotowe, nieco dalej jadąc w kierunku Mietkowa dojechać można do "Plaży na cyplu".
[20,2 km] Proszkowice – Na skrzyżowaniu przy krzyżach w prawo.
Ze wzniesienia za wsią kolejna przepiękna panorama, w bliskiej perspektywie Maniów, nieco dalej charakterystyczna sylwetka kościoła w Pożarzysku, po prawej widać kościół i pałac w Borzygniewie. Przy dobrej pogodzie widoczna jest również odległa panorama Sudetów (w linii prostej stąd do Śnieżki jest aż/ledwie 70 km).
[21,6 km] Maniów – Na skrzyżowaniu w prawo.
[22,3 km] Maniów – Skręt w lewo, w boczną drogę oznakowaną jako ul. Leśna. Początkowo asfalt, później gruntowa leśna droga.
[23,0 km] Maniów – grodzisko – W głębi po prawej, kilkadziesiąt metrów w bok od drogi napotykamy ślady starego XIII-XIV wiecznego grodziska, do dziś otoczonego fosą .
[23,5 km] Zalew Mietkowski – W prawo na drogę prowadzącą wzdłuż zalewu.
[24,2 km] Zalew Mietkowski – Po lewej spust wody z zalewu w koryto rzeki Bystrzycy.
[24,5 km] Zalew Mietkowski – W prawo drogą wzdłuż koryta wypływającej z zalewu Bystrzycy, po ok. 0,6 km skręt w lewo na drogę do Mietkowa - od tego miejsca za znakami szlaku rowerowego Eurovelo R9.
[25,6 km] Mietków
Po lewej ruiny pałacu w Mietkowie - początkowo jako wieża obronna z XVI w. przebudowany na barokowy dwór w wieku XVIII. W 1855 roku ponownie przebudowany w stylu neogotyckim. Od 1945 roku zdewastowany i zrujnowany.
[26,9 km] Mietków PKP – Po prawej stacja PKP, gdzie można wcześniej zakończyć trasę.
[27,9 km] Wawrzeńczyce
Na rozwidleniu drogi przed Wawrzeńczycami skręt w prawo.
Jadąc w lewo dojeżdżamy do Wawrzeńczyc. Tam wart zobaczenia kościół św. Wawrzyńca powstały w 1815 w wyniku gruntownej przebudowy wcześniejszej, XV wiecznej świątyni, oraz ruiny dworu z końca XVIII wieku.
[30,0 km] Stróża
Rozciągnięta wzdłuż Bystrzycy dawna osada strażnicza z połowy XIII wieku, początkowo nawet z prawami miejskimi. Z dawnej wsi zachowała się jedynie XIX wieczna zabudowa oraz spichlerz z 1788 roku. Z dwóch znajdujących się tu majątków pozostały jedynie fragmenty zabudowań gospodarczych.
W północnej części wsi, po lewej stronie Bystrzycy kościół pw św. Jana Chrzciciela z 1870 r.
[31,0 km] Stróża
Skręt w prawo na drogę prowadzącą do Kątów Wrocławskich.
Skręcając w lewo można dojechać do Stróży Dolnej gdzie znajdują się pozostałości dawnego grodziska. Z dawnego dworu w Stróży Dolnej zachował się jedynie park oraz zabudowania gospodarcze.
[35,0 km] Nowa Wieś Kącka – Skręt w prawo droga prowadzącą do Kątów Wrocławskich.
[37,0 km] Kąty Wrocławskie – Nadal prosto. Skręcając w ul. Spółdzielczą za znakami szlaku Eurovelo R9 można dojechać do stacji PKP Kąty Wrocławskie.
[38,0 km] Kąty Wrocławskie – Na skrzyżowaniu z ul. Popiełuszki w lewo do centrum (Rynku) Kątów. Uwaga - ulica prowadzi z węzła autostrady A4, można spodziewać się większego ruchu samochodowego.
[38,3 km] Kąty Wrocławskie – Skrzyżowanie ul. 1 Maja i Wrocławskiej - koniec trasy.
Opracowanie: Artur M. Kamiński