Szanowni mieszkańcy, w jaki sposób można sprawdzić poziom zanieczyszczeń atmosfery na obszarze powiatu wrocławskiego?
Jednym z najbardziej dostępnych i szybkich źródeł informacji jest internet, a konkretnie poszczególne jego witryny przeznaczone do obrazowania i przedstawiania w formie graficznej aktualnego stanu czystości atmosfery.
Jedną z takich dedykowanych stron jest airly https://airly.org/map/pl/
Przedstawia ona w czytelny sposób stopień zanieczyszczenia powietrza w punktach pomiarowych umiejscowionych na mapie, za pomocą skali barw od zielonego -powietrze czyste, do ciemnobordowego -bardzo wysoki stopień zanieczyszczenia (legenda oznakowania znajduje się w prawym dolnym rogu). Poniżej przykładowy obraz poglądowy z tej strony:
Źródło : https://airly.org/map/pl
Dużo więcej informacji możemy zaczerpnąć z portalu syngeos.pl https://panel.syngeos.pl gdzie klikając w interaktywny obraz z napisem „sprawdź czym oddychasz” wchodzimy na mapę Europy mając podgląd na niemal cały kontynent. Do wyboru mamy aż 9 wskaźników zanieczyszczenia powietrza m.in. pyły PM 10; PM 2,5; CAQI czyli Common Air Quality Index, i 5 substancji chemicznych – NO2 ; SO2 ; O3 ; C6H6 ; CH2O, a także emisje hałasu. Analogicznie jak w poprzednim portalu stopień zanieczyszczenia atmosfery jest zobrazowany za pomocą palety barw od zielonej do ciemnobordowej z wyraźną legendą umieszczoną na dole ekranu. Stronę cechuje łatwy i intuicyjny w obsłudze interfejs. W celu dokładniejszego podglądu mapę można powiększać i oddalać. Poniżej przykładowy widok mapy:
Źródło: https://panel.syngeos.pl
W podobny sposób skonstruowana jest strona internetowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution# Wyróżnia się ona funkcją prognozowania zanieczyszczeń na dwa dni do przodu. Jest również bardzo intuicyjna w obsłudze.
Źródło: https://powietrze.gios.gov.pl
Dla Wrocławia, sąsiadujących gmin i województwa dolnośląskiego Uniwersytet Wrocławski przygotowuje na bieżąco informacje o zanieczyszczeniach pod adresami:
https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl/category/jakosc-powietrza/
https://airquality.uni.wroc.pl/map/
https://powietrze.uni.wroc.pl/map/
Przykładowe adresy stron internetowych z bieżącymi wynikami pomiarów jakości powietrza:
https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10
http://dpi.duw.pl/web/portal/strona-glowna
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/1
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/content/show/8552
Ponadto informacji o zanieczyszczeniach możemy zasięgnąć z:
-komunikatów w mass mediach (TV, radio, lokalna prasa)
-ostrzeżeń „alertów” przekazywanych do abonentów za pośrednictwem operatorów sieci telefonii komórkowej
-elektronicznie wyświetlanych tablic (DIP –Dynamicznej Informacji Pasażerskiej) na przystankach komunikacji miejskiej wraz z informacją o stopniu zanieczyszczenia umieszczanych w dolnej części tablicy (występujących dotychczas tylko na terenie miasta Wrocławia)
W obecnych czasach nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym że, zanieczyszczenia zawarte w powietrzu atmosferycznym, mają duży wpływ na zdrowie człowieka, jak i wszystkich organizmów żywych. Wraz z rozwojem przemysłu, motoryzacji, postępującą urbanizacją terenów, i innymi formami presji człowieka na przyrodę, skład chemiczny powietrza jest stale „wzbogacany” poprzez emisje substancji pyłowych i gazowych pochodzących z działalności człowieka. Rosnąca świadomość społeczna i duża skala problemu jaka występuje niemal w całym kraju, skłania wiele osób do zainteresowania się stanem czystości powietrza, a temu celowi służy właśnie monitoring chemiczny atmosfery, którego wyniki będą udostępniane w portalach informacyjnych m.in. naszego Starostwa Powiatowego.