Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki zachęca osoby z zamiłowaniem do zabytków, których zainteresowania skupiają się wokół tej tematyki, do pełnienia funkcji społecznego opiekuna zabytków w Powiecie Wrocławskim.
Pełnienie tej funkcji pozwala na podejmowanie szeregu działań na rzecz poszanowania lokalnego i regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Społecznego opiekuna zabytków ustanawia starosta właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby) kandydata na społecznego opiekuna zabytków na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Osoby zasłużone w sprawowaniu opieki nad zabytkami i ochrony zabytków w uznaniu dla podejmowanych działań mogą otrzymać odznakę „Za opiekę nad zabytkami” przyznawaną przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
SPOŁECZNY OPIEKUN ZABYTKÓW
Działania społecznych opiekunów zabytków mogą przybierać różne formy np. wnioskowanie o uznanie wybranego obiektu za zabytkowy i podjęcie działań w celu wpisania go na listę obiektów zabytkowych czy starania o podjęcie działań zmierzających do odbudowy lub renowacji zabytku.
Aby powyższe zadania były prawidłowo realizowane społeczny opiekun zabytku powinien posiadać wiedzę o podstawach prawnych ochrony zabytków. W pełnieniu tej społecznej funkcji przydatna jest znajomość praw i obowiązków właścicieli i użytkowników zabytków oraz wiedza pozwalająca na właściwą ocenę sytuacji danego zabytku.
Społeczny opiekun zabytków pełni swoją funkcję nieodpłatnie.
KTO MOŻE ZOSTAĆ SPOŁECZNYM OPIEKUNEM ZABYTKÓW
JAK UZYSKAĆ STATUS SPOŁECZNEGO OPIEKUNA ZABYTKÓW
Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji społecznego opiekuna zabytków w Powiecie Wrocławskim proszone są o składanie wniosków bezpośrednio do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ul. Wł. Łokietka 11, 50-243 Wrocław).
Jakie dokumenty załączyć do wniosku:
W przypadku osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, dodatkowo:
DO CZEGO NIE MA UPRAWNIEŃ SPOŁECZNY OPIEKUN ZABYTKÓW
Społeczny opiekun zabytków nie ma uprawnień do wydawania zakazów ani nakazów, jak również nie może podejmować interwencji fizycznych bądź prób wtargnięcia do pomieszczeń.
POTWIERDZENIE POSIADANIA STATUSU SPOŁECZNEGO OPIEKUNA ZABYTKÓW
Jako potwierdzenie ustanowienia społecznego opiekuna zabytków w Powiecie Wrocławskim Starosta Powiatu Wrocławskiego wydaje:
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKU:
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przy ul. Wł. Łokietka 11, tel. 71 322 02 83.
DODATKOWE INFORMACJE
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przy ul. Wł. Łokietka 11, tel. 71 322 02 83
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, tel. 071 72 21 844
PODSTAWA PRAWNA
Społeczni opiekunowie zabytków są ustanawiani i działają w oparciu o zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 102 - 105 tejże ustawy).
Zostań społecznym opiekunem zabytków w Powiecie Wrocławskim
(-) Roman Potocki
Starosta Powiatu Wrocławskiego