W powiecie wrocławskim, który uchodzi za jeden z najprężniej rozwijających się pod względem gospodarczym obszarów w Polsce, liczba zarejestrowanych przedsiębiorstw przekroczyła właśnie 26 tys. Już wkrótce do tego grona ma szansę dołączyć 25 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Sobótce.
To właśnie Ci młodzi, odważni i ambitni ludzie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w innowacyjnym projekcie edukacyjnym pn. „Klub Młodego Przedsiębiorcy”, realizowanym z inicjatywy i przy aktywnym udziale członków Rady Biznesu Powiatu Wrocławskiego (RBPW), która na co dzień pełni rolę organu konsultacyjno-doradczego Zarządu Powiatu Wrocławskiego.
Przewodnikami dla młodzieży po świecie biznesu byli doświadczeni przedsiębiorcy: Sławomir Hryniewicz – przewodniczący RBPW (właściciel firmy EKO-MIX Company), Tadeusz Kołacz (właściciel Muzeum Powozów Konnych w Galowicach i przewodniczący Fundacji GALLEN) i Janusz Kozyrski (prezes Zarządu Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych Sp. z o.o.).
Podczas trzech spotkań, zorganizowanych w ramach projektu, uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę nt. form prowadzenia i finansowania działalności gospodarczej, poznali zasady zarządzania firmą, a także dowiedzieli się na czym polega Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR). Na ostatnim spotkaniu, zorganizowanym w dniu 8 lutego w siedzibie starostwa, młodzież otrzymała ponadto praktyczne wskazówki dot. autoprezentacji i wystąpień publicznych, a także dowiedziała się, jak efektywnie przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Moderatorem tej części spotkania była Joanna Brodowska, opiekun Rady Biznesu z ramienia Powiatu Wrocławskiego, zastępca dyrektora Wydziału Organizacyjno-Prawnego w starostwie.
Tę bez wątpienia ciekawą i nowatorską lekcję przedsiębiorczości z zainteresowaniem obserwowali podczas spotkania przedstawiciele Zarządu Powiatu Wrocławskiego w osobach starosty Romana Potockiego, wicestarosty Andrzeja Szawana, urzędującego członka Zarządu Wiesława Zająca oraz członków Zarządu – Barbary Kosterskiej i Dariusza Jedynaka.
Podczas lekcji młodzież wykazała się wielką odwagą, pomysłowością i kreatywnością, dostarczając wielu powodów do dumy dla obecnego na spotkaniu dyrektora szkoły Zbigniewa Kubiaka oraz nauczyciela i opiekuna uczniów Pawła Kopko.
Spotkanie z pewnością na długo zapamięta dwóch uczniów szkoły z Sobótki, którzy w tym dniu zostali wyróżnieni specjalnymi nagrodami dla najbardziej aktywnych uczestników projektu „Klub Młodego Przedsiębiorcy”. Nagrodę rzeczową starosty Powiatu Wrocławskiego Romana Potockiego otrzymała Julia Szajner, natomiast nagroda finansowa przewodniczącego RBPW Sławomira Hryniewicza trafiła do rąk Łukasza Budy. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe certyfikaty i drobne upominki.
Bezpośrednie spotkania uczniów z przedsiębiorcami miały interaktywny charakter, co z pewnością uatrakcyjniło ich przebieg, stanowiąc jednocześnie ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod nauczania przedmiotu przedsiębiorczości w szkołach. Projekt spotkał się z dużym uznaniem zarówno ze strony młodzieży jak i dyrekcji oraz kadry nauczycielskiej, co motywuje zarówno przedsiębiorców, jak i Zarząd Powiatu Wrocławskiego do kontynuacji projektu również w przyszłym roku szkolnym. Byłaby to już trzecia edycja projektu - poza uczniami z Sobótki, w projekcie uczestniczyli już wcześniej także uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach. Pierwsze zapewnienia na temat kolejnych edycji już padły, pozostaje zatem czekać na dalsze efekty tego bez wątpienia cennego i innowacyjnego projektu edukacyjnego.