Starosta Powiatu Wrocławskiego oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 20.10.22 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu zorganizowali szkolenie wraz z panelem konsultacyjnym dotyczące realizacji i rozliczania inwestycji wybranych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD: Program Inwestycji Strategicznych. Szkolenie prowadzili przedstawiciele BGK: pan Piotr Buzar – konsultant regionalny oraz pani Karolina Jagodzińska-Szynkura – ekspert ds. sprzedaży.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób zajmujących się na co dzień wdrażaniem zadań z Polskiego Ładu, w tym: wójtowie, skarbnicy i pracownicy urzędów gmin Powiatu Wrocławskiego, przedstawiciele miasta Wrocławia oraz jednostek organizacyjnych i wydziałów Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.
Spotkanie rozpoczął pan Roman Potocki Starosta Powiatu Wrocławskiego, który przywitał prowadzących i uczestników szkolenia informując, że „Powiat Wrocławski w ramach obecnie rozstrzygniętego naboru (Edycja 5) w ramach Polskiego Ładu pozyskał ponad 90 mln dofinansowania na 2 inwestycje drogowe. Jest to kolejny sukces. Ogółem powiat wrocławski pozyskał dofinansowanie dla 7 projektów o wartości 136 mln zł i dofinansowaniu ogółem na poziomie 124 mln zł, głównie na inwestycje drogowe, które w znaczący sposób wpłyną na poprawę infrastruktury drogowej w powiecie. Sukcesy w pozyskiwaniu środków z Polskiego Ładu na swój rozwój mają również gminy Powiatu.
Realizacja inwestycji z Polskiego Ładu wymaga konsekwencji w działaniu i spełnienia licznych warunków, stąd dzisiejsze szkolenie.
Przedstawiciel BGK pan Piotr Buzar omówił sprawy wg dwóch zakresów:
- najpierw zgłaszane przez beneficjentów problemy związane z realizacją i rozliczaniem inwestycji, w tym ze składaniem oświadczeń w Aplikacji Polski Ład;
- a następnie zmiany w Polskim Ładzie na podstawie zapisów Uchwały Rady Ministrów Nr 205/2022 z dnia 13.10.22 r.
Jak się okazało problemem dla niektórych jednostek realizujących projekty z Polskiego Ładu jest obsługa Aplikacji i ustalona procedura w zakresie kolejności i terminów. Szczegółowo omówiono zatem korzystanie z tego narzędzia cyfrowego dedykowanego projektom Polskiego Ładu.
Przedstawiciel BGK wspominał również o możliwości refinansowania inwestycji – jest to nowa możliwość w ramach Polskiego Ładu wprowadzona art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265). Omówiono także Uchwałę nr 205/2022 zawierającą dużo zmian, które ułatwią zarówno wykorzystanie przyznanych środków, jak i prawidłowe rozliczenie. Rząd Uchwałą nr 205/2022 wprowadził istotne zmiany wychodzące naprzeciw oczekiwaniom samorządów. Zmiany dotyczą wszystkich edycji naboru wniosków.
Pan Buzar podsumował, że Bank Gospodarstwa Krajowego pracuje nad dostosowaniem Regulaminów poszczególnych edycji do zmian zawartych w Uchwale 205/2022 oraz konsekwentnie nad zmianami funkcjonalności Aplikacji Polski Ład, aby można było załatwiać sprawy.
Spotkanie zakończyła pani Karolina Jagodzińska-Szynkura przedstawiciel BGK, która przedstawiła pozostałe instrumenty finansowe będące w ofercie BGK do wykorzystania przez samorządy. W tym trudnym dla samorządów czasie, wszystkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na warunkach preferencyjnych mają duże znaczenie.
Po części oficjalnej rozpoczęły się indywidualne konsultacje w sprawie realizacji konkretnych inwestycji.
Materiały ze szkolenia: