W celu omówienia spraw związanych z zapewnieniem dostępnością administracji publicznej osobom ze szczególnymi potrzebami, w dniu 30 marca 2023r. odbyło się cykliczne spotkanie powołanego w tym celu Zespołu, pracowników Starostwa oraz przedstawicieli jednostek mieszczących się w budynku Starostwa.
Spotkanie otworzyła Sekretarz Anna Żygadło, która również pełni rolę Przewodniczącej i Koordynatora Zespołu, oraz Aneta Glaz Sekretarz Zespołu.
Starostwo Powiatowe jest liderem we wdrażaniu rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami. Mamy wiele rozwiązań już dostępnych dla klientów :
- tyflomapy na każdym piętrze po prawej stronie wyjścia z windy;
- winda z powiadomieniem głosowym oraz oznaczenia w alfabecie Brajla;
-pentle indukcyjne;
- tłumacz polskiego języka migowego (PJM) online;
- krzesła ewakuacyjne.
Planujemy w najbliższych tygodniach zakup przewijaka dla niepełnosprawnych dorosłych. Jest to wynik współpracy z Powiatową Radą ds. osób niepełnosprawnych. Sugestie naszych partnerów systematycznie wprowadzamy w życie.
Na spotkaniu omówiono szczegółowo dostępność cyfrową i architektoniczną budynku urzędu oraz sprzęt pomocniczy, którym urząd dysponuje w celu zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, tak aby w miarę możliwości takie osoby czuły się komfortowo podczas wizyty w urzędzie.
Pracownicy którzy zostali wyznaczeni jako opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, podczas niesienia pomocy będą orientowali się w którym miejscu budynku Starostwa znajduje się potrzebny sprzęt oraz jak z niego korzystać.
Omówiono również potrzebę komunikowania się opiekunów i stworzenie sieci informacyjnej w celu zapewnienia lepszej koordynacji przemieszczania się osoby z niepełnosprawnością po budynku Starostwa.
Wraz z obserwacjami potrzeb, zaplanowano kolejne etapy realizacji i wdrożenia pewnych rozwiązań, które będą miały na celu zwiększenie samodzielności i bezpieczeństwa osób ze szczególnymi potrzebami.