Powiat Wrocławski realizuje szereg prozdrowotnych i prospołecznych działań mających na celu wsparcie mieszkańców powiatu w różnym wieku w dbaniu o dobrostan fizyczny i psychiczny. Jednym z nich jest kolejny program pilotażowy pn.: „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie: profilaktyka uzależnień, promocja aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego”, którego celem jest ograniczenie e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży, wynikających z nadużywania telefonu/Internetu, które skutkować mogą brakiem aktywności fizycznej, nadwagą i otyłością oraz zaburzeniami psychicznymi.
W ramach programu zostanie przeprowadzonych 9 eventów (maj–czerwiec) po jednej szkole z każdej gminy Powiatu Wrocławskiego dla dzieci, młodzieży z klas 4–8, nauczycieli oraz rodziców. Prelegenci Fundacji Drużyna Mistrzów Sport, Muzyka, Pasja, m.in. Roman Lachowolski pseud. Roman Bosski – mówca motywacyjny, działacz społeczny, twórca warsztatów profilaktycznych przeciwko uzależnieniom, omówią zagadnienia dotyczące kształtowania zachowań prozdrowotnych, przeciwdziałania uzależnieniom, w zakresie dot. promocji zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, dobrostanu psychicznego oraz profilaktyki nadwagi i otyłości oraz zachowań destruktywnych. Dzięki obecności dietetyka możliwe będzie zadawanie pytań przez dzieci, młodzież i ich opiekunów oraz konsultacja jadłospisów pod kątem zbilansowania składników odżywczych. A to wszystko już w poniedziałek - 29 maja – szczegóły kiedy i w której szkole odbędą się spotkania znajdują się na plakacie.
Po zakończeniu spotkań w szkołach odbędzie się konferencja o charakterze edukacyjno – podsumowującym, na temat zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży oraz sposobów reagowania na występujące wśród tej grupy wiekowej zjawisk dla: Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Dyrektorów szkół, placówek edukacyjnych oraz placówek ochrony zdrowia.
Biorąc pod uwagę problemy wieku dorastania jakimi są różnego typu uzależnienia, niedostateczna ilość aktywności fizycznej oraz występowanie kryzysu psychologicznego, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zdecydował o zorganizowaniu eventów profilaktyczno – motywacyjnych. Problem zagrożeń cywilizacyjnych i uzależnień behawioralnych jest zjawiskiem gwałtownie narastającym w Polsce i rzutującym na powstawanie innych chorób, a co za tym idzie na komfort i jakość życia. Wśród dzieci i młodzieży coraz częściej występującym zjawiskiem jest spadek aktywności fizycznej, zaburzenia samooceny i percepcji świata zewnętrznego, wynikające z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych, telefonu, Internetu i social mediów. Skutkiem tego jest nadmierna masa ciała (nadwaga i otyłość), stosowanie substancji psychoaktywnych (dopalaczy) czy zaburzenia zdrowia psychicznego, często prowadzące do prób samobójczych.
Pilotaż trwa do 30 czerwca 2023 r.
Program finansowany jest z budżetu Powiatu Wrocławskiego.