Projekt realizowany w ramach współpracy Powiatu Wrocławskiego z Okręgową Izbą Radców Prawnych we Wrocławiu.
W ramach cyklu poradnika prawnego dla przedsiębiorców, zapraszamy do zapoznania się z informacjami, dotyczącymi istotnych zmian w uprawnieniach do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencka w związku z nowelizacją ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. prawo upadłościowe, która zaczęła obowiązywać od 24 marca 2020 roku, została w istotny sposób zmieniona względem modelu, obowiązującego we wcześniejszych latach.
Zmiany wprowadzone do upadłości konsumenckiej w ww. nowelizacji to m.in.:
a) W sytuacji, gdy Sąd badając sytuację Wnioskodawcy uzna, że Wnioskodawca osiągnął niewypłacalność w sposób nieumyślny (np. w aktualnej sytuacji, na skutek wystąpienia stanu epidemii COVID-19, mającej wpływ na jego sytuacje finansową i gospodarczą), to Sąd może wyznaczyć długość planu spłaty wierzycieli w granicach od 1 roku do 3 lat. Po wypełnieniu wskazanego planu spłaty wierzycieli, całość zadłużenia zostanie umorzona.
Wyjątek – przy orzeczeniu przez Sąd trwałej niezdolności do spłaty zadłużenia, Sąd będzie mógł całkowicie umorzyć Wnioskodawcy zadłużenie, bez ustalenia plany spłaty wierzycieli.
b) W sytuacji, gdy Sąd badając sytuację Wnioskodawcy uzna, że stan jego zadłużenia wynika z jego umyślnego lub rażąco niedbałego działania, to orzeknie plan spłaty wierzycieli w granicach od 3 lat do 7 lat.
c) W sytuacji, gdy Sąd badając sytuację Wnioskodawcy uzna, że stan niewypłacalności został przez niego osiągnięty celowo, to orzeknie o odmowie dokonania oddłużenia, czyli odmówi wskazania planu spłaty wierzycieli.
Wyjątek – W sytuacji nadzwyczajnej, kierując się względami słuszności lub humanitarnymi, Sąd może umorzyć zadłużenie Wnioskodawcy, pomimo, że popadł w nie w sposób celowy.
Omawiana nowelizacja ma na celu przyspieszenie procesu ogłaszania upadłości konsumenckiej i oddłużania Wnioskodawców. W sytuacji, związanej z obowiązującym w Polsce stanem epidemii COVID-19, i ograniczeniami w prowadzeniu działalności, może się ona okazać pomocna podmiotom różnych branż.
Autor: Karolina Bisek, radca prawny
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu