W ramach realizacji idei społeczeństwa obywatelskiego Powiat Wrocławski od wielu lat prowadzi intensywną i równie owocną współpracę z organizacjami pozarządowymi. W celu zwiększenia szans na realizację projektów, odpowiadających na aktualne potrzeby rozwojowe i bieżące zapotrzebowania mieszkańców powiatu, zakres tematyczny i formy współpracy są na bieżąco konsultowane i ustalane z przedstawicielami trzeciego sektora.
Mając na względzie zapoznanie się z obecnymi potrzebami z obszaru edukacji prawnej i obywatelskiej oraz aktywności społecznej mieszkańców, dnia 19 stycznia br. w siedzibie starostwa odbyło się spotkanie konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi, zorganizowane w formule hybrydowej, na które przybyło osobiście bądź dołączyło zdalnie 13 organizacji.
Powiat Wrocławski na co dzień współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. w ramach otwartych konkursów ofert, projektów edukacyjnych i szkoleniowych oraz innych przedsięwzięć, realizowanych w ww. obszarze.
Podczas spotkania dyrektor Beata Pierzchała przedstawiła aktualną ofertę Powiatu z zakresu edukacji prawnej i obywatelskiej oraz aktywności społecznej mieszkańców, informując, że w roku 2023, na działania realizowane przez organizacje pozarządowe w tym obszarze, Powiat przeznaczył kwotę 250 tys. zł.
- Co roku władze naszego Powiatu starają się zwiększać budżet na współpracę z organizacjami pozarządowymi. W tym roku planujemy przeznaczyć na ten cel kwotę 250 tys. zł. […] Współpraca z trzecim sektorem jest jednym z kluczowych celów strategicznych naszego samorządu, wpisującym się w ideę budowania społeczeństwa obywatelskiego i rozwój partycypacji społecznej – mówił podczas spotkania Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.
Przy corocznym ustalaniu zakresu merytorycznego danego otwartego konkursu ofert, adresowanego do organizacji pozarządowych, analizowane są aktualne wyzwania społeczne i priorytety rozwojowe samorządu.
Zaproponowane tematy do współpracy spotkały się z zainteresowaniem ze strony uczestników spotkania. Na ich sformalizowanie organizacje mają czas do 27 stycznia br., wtedy też upływa termin zgłaszania ofert do konkursu. Dla przypomnienia, informujemy iż w tym roku oferty również należy składać w generatorze wniosków Witkac, którego funkcjonalność jak co roku pozwoli m.in. na bieżące eliminowanie błędów lub usuwanie braków w ofercie, co stanowi duże ułatwienie dla oferentów.
O tym, jakich konkretnych błędów należy unikać podczas przygotowywania oferty i rozliczeń zrealizowanych działań mówił podczas spotkania z organizacjami Łukasz Witkowski z Wydziału Organizacyjno-Prawnego, przy okazji oferując organizacjom swoje wsparcie informacyjne i konsultacyjne na każdym etapie konkursu.
- Niezmiernie mi miło, że jak co roku mogliśmy zainspirować organizacje do działania, pokazując im możliwości do przyszłej współpracy z Powiatem Wrocławskim. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na rozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert przez Zarząd Powiatu Wrocławskiego – powiedziała dyrektor Beata Pierzchała na zakończenie spotkania.