W związku z wprowadzeniem ustawy o dostępności administracji publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami, w urzędzie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla pracowników pod kątem obsługi takiego klienta. Szkolenie otworzyła Anna Żygadło – Sekretarz Powiatu Wrocławskiego oraz Beata Pierzchała - Dyrektor Wydziału Organizacyjno - Prawnego.
Celem szkolenia było przygotowanie większej grupy pracowników do obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami, tak aby obsługa była na najwyższym poziomie.
Szkolący się, mieli możliwość zapoznania się z ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi osób ze specjalnymi potrzebami, np.: kim jest klient ze szczególnymi potrzebami, jakie stereotypy towarzyszą mu w codziennym życiu, jak prawidłowo obsłużyć takiego klienta. Uczestnicy zapoznali się z prawami tych osób w polskich i międzynarodowych aktach prawnych.
Zgłębiono również wiedzę z dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, tematykę dotyczącą potrzeb klienta ze spektrum autyzmu czy z zakresu savoir – vivre wobec osób niewidomych oraz z zakresu zasad komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami.
W ramach szkolenia przeprowadzona była część teoretyczna, jaki i praktyczna. Do dyspozycji szkolących się był sprzęt, który na co dzień używany jest przez osoby niepełnosprawne, jak wózki inwalidzie, laski i opaski dla niewidomych, symulator utraty słuchu i wzroku itp. Poprzez takie symulacje niepełnosprawności, była możliwość doświadczenia i sprawdzenia dostosowania budynku Starostwa, można było osobiście przekonać się jakie trudności towarzyszą osobom ze szczególnymi potrzebami w poruszaniu się i załatwieniu spraw w naszym urzędzie. Takich prób dokonali również członkowie Zarządu: Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego oraz Wiesław Zając – Etatowy Członek Zarządu.
Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem, jak trudno pokonywać bariery, a dzięki szkoleniu uświadomili sobie kiedy i gdzie należy nieść pomoc klientom ze szczególnymi potrzebami. Taki był cel szkolenia!
Uczestnicy szkolenia po uzyskaniu certyfikatów będą pełnili obowiązki opiekuna takich klientów w naszym urzędzie.