Prace związane z modernizacją i rozbudową siedziby starostwa nabierają tempa. W efekcie kilkumiesięcznych procedur przetargowych, w dniu 15 maja br. została podpisana umowa na realizację tego zadania pomiędzy Powiatem Wrocławskim i firmą ALFA DACH Sp. z o.o z Wrocławia.
Sygnatariuszem umowy po stronie Powiatu Wrocławskiego był starosta Roman Potocki oraz wicestarosta Andrzej Szawan. Firmę ALFA-DACH reprezentował natomiast prezes zarządu Janusz Trebenda. Podczas aktu podpisania umowy, sygnatariuszom towarzyszyli także pozostali członkowie Zarządu Powiatu, a także przedstawiciele Zespołu zadaniowego ds. opracowania koncepcji modernizacji siedziby Starostwa Powiatowego we Wrocławiu i jej wdrożenia.
- Rozpoczynamy dzisiaj ważny etap realizacji inwestycji, tak bardzo oczekiwanej i wręcz niezbędnej z punktu widzenia obecnych jak i przyszłych potrzeb urzędu – mówił podczas podpisania umowy starosta Roman Potocki.
– Jak bardzo ważnej, przekonaliśmy się wczoraj podczas prezentacji Diagnozy Społeczno-Gospodarczej Powiatu Wrocławskiego, która została przygotowana przez ekspertów zewnętrznych na potrzeby opracowywanej obecnie Strategii Rozwoju Powiatu Wrocławskiego 2030. Opracowanie wskazało na ogromną dynamikę zmian demograficznych w powiecie, która utrzyma się również w przyszłości. Jak podkreślają eksperci, jednym z ważniejszych wyzwań strategicznych na najbliższe lata będzie dostosowanie rozwoju instytucjonalnego do tempa rozwoju demograficznego. Będziemy mieli do czynienia z gwałtownym i pogłębiającym się wzrostem liczby mieszkańców powiatu, a co za tym idzie również klientów urzędu. Dlatego rozbudowa siedziby staje się dziś nieuniknioną koniecznością, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urzędu i pozostałych jednostek organizacyjnych, mających swą siedzibę w budynku – dodał starosta Roman Potocki.
Budżet zadania, wynikający z podpisanej umowy, opiewa na kwotę 26 874 270 zł, w której mieści się także 3 mln zł, stanowiące wartość dotacji, którą Powiat Wrocławski pozyskał już z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Jednocześnie trwają wytężone prace nad kolejnymi wnioskami o dofinansowanie inwestycji.
Na końcowy efekt realizacji inwestycji trzeba będzie poczekać najpóźniej do 19 sierpnia 2022, czyli do ostatecznej daty końcowego odbioru budynku.
– Mam nadzieję, że uda nam się dotrzymać tego terminu i już za niecałe półtora roku mieszkańcy będą mogli załatwiać urzędowe sprawy w o wiele bardziej komfortowych warunkach. Do tego czasu czeka nas ogrom pracy, związanej również z koniecznością zapewnienia właściwej organizacji pracy i obsługi klientów podczas robót budowlanych. Postaramy się, aby prowadzone prace były jak najmniej uciążliwe dla pracowników oraz mieszkańców, odwiedzających nasz urząd. O wszelkich zmianach organizacyjnych w tym obszarze, będziemy informować na bieżąco na naszych portalach internetowych – dodaje starosta Roman Potocki.