W dniu 21 listopada–22 listopada 2024 roku, na terenach dotkniętych wrześniową powodzią, odbyło się sympozjum poświęcone bezpieczeństwu pt. „Wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego, ochrona ludności i mienia – powódź wrzesień 2024” połączona z posiedzeniem Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Starosta Powiatu Wrocławskiego – Włodzimierz Chlebosz.
Wśród znamienitych gości obecni byli: Doradca Pełnomocnika Rządu ds. usuwania skutków powodzi prof. Janusz Zaleski, Zastępca Dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą RZGW we Wrocławiu Jacek Drabiński, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego woj. dolnośląskiego – Paweł Oleś. Ponadto przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej zawodowej oraz ochotniczej i straży granicznej w osobach: płk Edward Chyła – Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady OT, dh Tomasz Stanowski – Prezes ZOP ZOSP RP we Wrocławiu, st. bryg. Piotr Znamirowski – Komendant Miejski PSP, insp. Rafał Siczek - Komendant Miejski Policji, mjr Artur Stefaniak – Z-ca Komendanta Straży Granicznej. W spotkaniu uczestniczyli goście specjalni w osobach Starosty Powiatu Kłodzkiego Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk oraz Wójta gminy Kłodzko Zbigniewa Tura. Ponadto przedstawiciele służby zdrowia, inspekcji: 2 Szpitala Polowego – ppłk Konrad Sieradzki, przedstawiciel 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego – płk Norberta Tomczyka, Dyrektorzy: Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki MSWiA – Jana Mularczyka, Pogotowia Ratunkowego – dr Zbigniew Mlądzki, Powiatowego Urzędu Pracy – dr Rafał Niewiadowski.
Powiat Wrocławski reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Jamrozik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Anna Chmielewska i Tomasz Maliga, Wicestarosta Marcin Korytko, Członkowie Zarządu Hieronim Kuryś, Beata Błońska i Ryszard Pacholik, Przewodniczący poszczególnych komisji stałych VII kadencji rady powiatu. Ponadto w spotkaniu udział wzięli burmistrzowie, wójtowie z powiatu oraz dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.
Sympozjum poświęcone zostało wyzwaniom z zarządzania kryzysowego w dobie współczesnych zagrożeń a szczególnie katastrof naturalnych na przykładzie powodzi we wrześniu 2024 roku. Tematyka pierwszego panelu dotyczyła prowadzonych działań ratowniczo-zabezpieczających, nieoczywistych obszarów wykorzystania służb oraz działań i roli samorządu podczas tego typu kryzysu.
Drugi panel rozpoczęto od podzielenia się doświadczeniami przez Wójta gminy Kłodzko z działań podczas powodzi 2024 roku. Następnie dyskutowano o edukacji społeczeństwa, systemie zarządzania kryzysowego, roli służb w zapewnieniu bezpieczeństwa w obliczu nowych zagrożeń oraz przemyśleń i konkluzji w zakresie zarządzania ochroną przeciwpowodziową.
Podsumowując konferencję, Starosta Powiatu Włodzimierz Chlebosz podziękował prelegentom i wszystkim uczestnikom za udział w sympozjum, zwracając szczególną uwagę na aspekt odpowiedzialności jaka spoczywa na władzy samorządowej podczas sytuacji kryzysowej.