W związku z pojawianiem się na stronach internetowych i w prasie różnych analiz, raportów, przekazów na temat sytuacji powstałej na rzece Odrze w lipcu i sierpniu 2022 r., informujemy zainteresowanych mieszkańców Powiatu Wrocławskiego, że Zespół do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze powołany Zarządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska wypracował Wstępny Raport dotyczący w/w tematu.
Z treścią raportu można zapoznać się na stronie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (link do raportu: https://ios.edu.pl/projekt/prezentacja-wnioskow-ze-wstepnego-raportu-zespolu-ds-sytuacji-na-rzece-odrze/).
Wstępny Raport Zespołu ds. Sytuacji na Rzece Odrze został przygotowany na zamówienie Ministra Klimatu i Środowiska. W raporcie przedstawione zostały wyniki badań i obserwacji w zakresie lokalizacji i wielkości śnięcia ryb, sytuacji hydrometeorologicznej Odry w okresie poprzedzającym zdarzenie, wyniki badań jakości wód Odry prowadzonych w trybie interwencyjnym po stwierdzeniu śnięć, wyniki badań toksykologicznych i anatomopatologicznych ryb. W raporcie przedstawiono podstawy sformułowania hipotezy na temat zakwitu glonu Prymnesium parvum (tzw. „złotej algi”) i produkowanych przez niego toksyn, prymnezyn, jako przyczyny śnięcia ryb, jak również wyniki obszernych i wielodyscyplinarnych badań nad weryfikacją tej hipotezy.
Dokument będzie stanowił podstawę dalszych kierunkowych badań, dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy.
Ponadto trawią prace rządu nad projektem specustawy dotyczącej rewitalizacji Odry.