Niedaleko nas, w kraju sąsiada zza wschodniej granicy, dzieje się historia, o której zapewne będą uczyć się przyszłe pokolenia ze szkolnych podręczników. Naród ukraiński, bo o nim mowa, doświadcza obecnie bolesnych skutków agresji rosyjskiej. Z jednej strony targany silnymi emocjami i niepewnością jutra, z drugiej – pełen nadziei i wiary w lepszą przyszłość, którą kształtuje waleczna postawa i bohaterstwo Ukraińców.
O tym jak wielka jest siła ukraińskiego patriotyzmu przekonały się osobiście władze Powiatu Wrocławskiego podczas spotkania z delegacją władz Rejonu Sarneńskiego w Ukrainie, która w dniach od 9 do 12 listopada przebywała na ich zaproszenie w powiecie wrocławskim. Na czele delegacji stanął Oleksandr Kokhan, Hołowa Sarneńskiej Rejonowej Administracji Państwowej. Towarzyszyła mu także jego zastępczyni Ruslana Savchuk oraz Yaroslav Yakovchuk, Hołowa Rady Rejonu Sarneńskiego. Rozmowy z ukraińskimi gośćmi wskazały na wiele podobieństw pomiędzy naszymi narodami, zarówno tych historycznych, jak i światopoglądowych, co otwiera z pewnością nowe perspektywy dla przyszłej polsko-ukraińskiej współpracy pomiędzy obydwoma samorządami.
Niezapomniana lekcja patriotyzmu
Wizyta delegacji z Ukrainy zbiegła się z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Trudno o bardziej wymowny i symboliczny wybór daty w kontekście wydarzeń za wschodnią granicą. Program spotkań obfitował zatem w wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym. Wspaniały koncert pieśni i poezji patriotycznej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Sobótce, uświetniony występami podopiecznych tutejszej placówki oraz uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Sobótce, dostarczył polskiej i ukraińskiej widowni wielu emocji i wzruszeń. Dopełnieniem tych wrażeń była także bardziej współczesna wariacja muzyczna, w wykonaniu znanego już mieszkańcom powiatu wrocławskiego rapera Romana Bosskiego.
Wzruszająca, artystyczna lekcja patriotyzmu przypomniała wszystkim uczestnikom koncertu jak ważna dla każdego narodu jest niepodległość. Jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski - nie jest ona jednak dana raz na zawsze. W przypadku Polski pokazuje to jej historia, w przypadku Ukrainy … niestety teraźniejszość.
W geście ponadnarodowej solidarności
Wydarzenia ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie pokazują, że na kanwie zła, jakim jest bez wątpienia bolesna i okrutna w skutkach wojna, może narodzić się dobro, płynące z pięknej, ponadnarodowej solidarności w obliczu krzywdy wyrządzonej narodowi ukraińskiemu. Swoją cegiełkę do pomocy Ukrainie nieprzerwanie od dwóch lat wnoszą także władze Powiatu Wrocławskiego, organizując zbiórki i transporty darów (m.in. we współpracy ze swoim francuskim i niemieckim partnerem), czy też opiekując się na co dzień uchodźcami ukraińskimi w dwóch prowadzonych przez siebie ośrodkach w Sobótce i Proszkowicach. Z podopiecznymi jednego z tych ośrodków – w hotelu Sobotel w Sobótce - spotkała się delegacja władz Rejonu Sarneńskiego.
Myśląc o przyszłości
Pomimo wojny, Ukraińcy starają się żyć normalnie. Myślą także o przyszłości – bardzo zależy im na odbudowie swojego kraju, szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz rozwoju samorządów. W przypadku tego ostatniego celu pomocna może okazać się współpraca z Powiatem Wrocławskim. W trakcie swojej wizyty w Polsce, delegacja ukraińska mogła zapoznać się z zadaniami realizowanymi przez nasz samorząd, uczestnicząc w wielu spotkaniach i rozmowach. Wśród nich znalazło się spotkanie z Zarządem Powiatu Wrocławskiego w siedzibie starostwa, wizyta w placówkach społecznych i szkolnych, prowadzonych przez Powiat Wrocławski w Kątach Wrocławskich, uświetniona występami ich podopiecznych (Powiatowe Centrum Usług Społecznych, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowy Klub Seniora), czy spotkanie na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie. Wszystkie spotkania dostarczyły gościom z Ukrainy wielu cennych inspiracji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów i wymiany doświadczeń pomiędzy obydwoma samorządami.
W związku z wojną w Ukrainie, strony ustaliły, że rekomendowaną obecnie formą kontaktów będą wideokonferencje. Nić przyjaźni zawiązana podczas ostatniej wizyty delegacji ukraińskiej w Polsce będzie jednak z pewnością dalej rozwijana – w przyszłości również podczas bezpośrednich spotkań partnerów. Tym bardziej, że – jak pokazały liczne rozmowy – obydwa narody łączy nie tylko wspólna historia ich przodków, ale także podobne podejście do takich wartości jak patriotyzm, rodzina, ojczyzna, czy szacunek do historii.