Pierwsza w tym roku odsłona akcji „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”, zorganizowana przez Zarząd Powiatu Wrocławskiego, odbyła się 28 sierpnia w Kątach Wrocławskich, tydzień później – 4 września, z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych można było skorzystać w Kobierzycach. Podobnie jak w latach ubiegłych, zainteresowanie odwiedzających było bardzo duże.
Od godziny 10.00 – 17.00 na terenie białego miasteczka odwiedzający mieli możliwość wykonania badań profilaktycznych takich jak: badanie cytologiczne, fizjoterapeutyczne, spirometryczne (schorzenia układu oddechowego), badanie wzroku, EKG i ABI (wykonuje się je w celu potwierdzenia diagnozy przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych), poddania się diagnostyce w kierunku "czerniaka" - raka skóry, osteoporozy. Ponadto uczestnicy mogli skorzystać z zajęć edukacyjnych z zakresu samobadania piersi i jąder na silikonowych fantomach, zawierających różnej wielkości guzki, co ułatwia rozpoznanie u siebie niepokojących zmian. Równie dużym zainteresowaniem jak inne badania cieszyło się badanie włosów i skóry głowy, czyli badanie trychologiczne, możliwość skontrolowania poziomu cukru i cholesterolu oraz dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Na miejscu była również możliwość skonsultowania otrzymanych wyników badań z dietetykiem i lekarzem specjalistą.
W mobilnym punkcie krwiodawstwa RCKiK z Wrocławia 45 osób podzieliło się darem życia jakim jest bezcenna krew. Tym samym udało się zebrać ponad 19 litrów krwi.
Na stoisku Wojewódzkiego Oddziału NFZ można było szybko i sprawnie zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – wydano ponad 200 kart i 750 pakietów informacyjnych o programach profilaktycznych Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna edukowała młodszych i starszych, w zakresie w zakresie skutecznego przeciwdziałania zakażeniom. Pobrano 61 wymazów cytologicznych oraz zaszczepiono 20 osób.
Policjanci z Komendy Miejskiej we Wrocławiu znakowali rowery.
Dla mieszkańców, którzy nie mogli być z nami w Kątach Wrocławskich oraz w Kobierzycach, zapraszamy do Jordanowa Śląskiego – 18 września (teren przy Szkole Podstawowej) w godzinach 10:00 – 17:00, gdzie odbędzie się ostatnia w tym roku Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim.

