Edukacja ekologiczna, Strategia Rozwoju Powiatu Wrocławskiego, infrastruktura drogowa i transport zbiorowy – to główne tematy wyjazdowego spotkania władz Powiatu Wrocławskiego z wójtami i burmistrzami gmin, które odbyło się w dniach 17-19 czerwca br. w Szczawnie-Zdroju.
Tego typu spotkania stały się już niepisaną tradycją. Po rocznej przerwie, związanej z pandemią COVID-19, samorządowcy powrócili jednak do wyjazdowej formy spotkania, umożliwiającej im bezpośredni kontakt i rozmowy, tak ważne w omawianiu kluczowych tematów, związanych z funkcjonowaniem samorządów.
- Na co dzień, każdy z nas zaabsorbowany jest swoją pracą i lokalnymi problemami. Jako samorządowcy wyznajemy zasadę, że tam, gdzie można połączyć siły i wzmocnić efektywność naszych działań, należy współpracować i wzajemnie się wspierać. Szukamy wspólnych mianowników i rozwijamy w ten sposób naszą współpracę o nowe tematy. Mamy już wypracowane skuteczne modele współpracy, jak chociażby program Bezpieczna droga. Warto je kontynuować i sukcesywnie wzbogacać nasz partnerski dorobek – mówił do uczestników spotkania starosta Roman Potocki.
Pomysł na edukację ekologiczną
Celem współpracy samorządowej jest m.in. promowanie dobrych praktyk i wyszukiwanie ciekawych pomysłów na funkcjonowanie samorządów. Jedną z takich idei podczas spotkania przedstawili - w imieniu Spółki ZOO Wrocław - Stanisław Huskowski i Marta Zając-Ossowska. Chodzi o propozycję udziału gmin w projekcie edukacji ekologicznej w ramach X osi priorytetowej RPO WD. Gotowość do realizacji projektu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, zadeklarowało właśnie wrocławskie ZOO. W najbliższym czasie, po szczegółowym zapoznaniu się z ofertą, zainteresowane gminy podejmą decyzję odnośnie ewentualnego udziału w projekcie.
Od diagnozy po strategię
Spotkanie samorządowców zbiegło się w czasie z pracami nad przygotowaniem nowej Strategii Rozwoju Powiatu Wrocławskiego 2030. Nie bez przyczyny zatem ten temat znalazł się w programie spotkania. O głównych założeniach nowej Strategii mówiła podczas posiedzenia Joanna Brodowska, Przewodnicząca Zespołu zadaniowego ds. strategii rozwoju powiatu wrocławskiego. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji najważniejszych tez i wniosków, płynących z Diagnozy Społeczno-Gospodarczej, którą na potrzeby Strategii opracowali dla Powiatu Wrocławskiego uznani eksperci naukowi – dr hab. Robert Szmytkie i dr Wojciech Maleszka. Do tematu samej strategii, samorządowcy powrócą jeszcze jesienią, po opracowaniu projektu dokumentu, w ramach szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, do udziału w których będą zaproszeni również wójtowie i burmistrzowie.
Infrastruktura drogowa na miarę potrzeb
Jedną z bardziej obszernych prezentacji przedstawiła podczas spotkania Joanna Kryszczak – dyrektor Wydziału Dróg i Transportu w starostwie. Dotyczyła ona kilku wybranych zagadnień, związanych z tematyką drogową, tj.: inwestycje drogowe, bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz program Bezpieczna droga. Każdy z tych obszarów otwiera wiele możliwości do współpracy pomiędzy powiatem i gminami. Jak podkreśliła Dyrektor Wydziału Dróg i Transportu, ważne, aby realizacja wspólnych działań w tym zakresie przebiegała w sposób jak najbardziej uproszczony i jak najmniej czasochłonny dla wszystkich stron, przy zachowaniu pełnej merytoryki zagadnień. Dzięki takiemu racjonalizatorskiemu spojrzeniu na współpracę, możliwe będzie osiągnięcie optymalnych efektów w przyszłej współpracy pomiędzy samorządami.
Kierunki rozwoju transportu zbiorowego
Jak pokazała Diagnoza Społeczno-Gospodarcza Powiatu Wrocławskiego, jednym z kluczowych wyzwań strategicznych, stojących przed samorządami, jest zadbanie o odpowiedni poziom rozwoju transportu zbiorowego. Jest to konieczne z uwagi na dynamikę wzrostu demograficznego oraz intensywny rozwój gospodarczy powiatu, które generują coraz większe natężenie ruchu na drogach. Problem dostrzegają zarówno władze Powiatu jak i gmin, starając się wypracować wspólne rozwiązania w tym obszarze. Podczas spotkania padło kilka propozycji, które w imieniu Zarządu Powiatu Wrocławskiego przedstawił wicestarosta Andrzej Szawan. Temat jest na tyle szeroki i ważny, że samorządowcy postanowili powrócić do niego na kolejnym spotkaniu, po przeanalizowaniu wszystkich możliwych wariantów współpracy. Jak zapowiedział starosta Roman Potocki, odbędzie się ono już po wakacjach, prawdopodobnie we wrześniu br.