W dniu 29 kwietnia odbyła się konferencja Premiera i Ministra Zdrowia, podczas której poinformowano o wkraczaniu w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.
Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zniesione zostaną ograniczenia w handlu:
1. Centra handlowe i sklepy wielko powierzchniowe zostaną otwarte, jednak wciąż obowiązywać będzie limit osób:
- obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte;
- wprowadzony zostanie limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy;
- w centrach handlowych wciąż nie mogą funkcjonować kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw) i miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
2.Otwarcie hotelów i noclegów:
- usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa;
- w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.
3.Sklepy budowlane czynne w weekendy:
- uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.
4. Rehabilitacja lecznicza:
- osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły korzystać z rehabilitacji leczniczej;
- salony masażu nadal pozostają zamknięte.
5. Biblioteki i muzea:
- uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą;
- instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Od środy 6 maja 2020 roku zniesione zostaną ograniczenia w dostępie do żłobków i przedszkoli:
1.Otwarcie żłobków i przedszkoli – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć:
- dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej;
- ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach;
- jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
Wciąż obowiązujące najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa:
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia z stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Premier i Minister Zdrowia apelują o rozwagę i wzmożoną ostrożność. Zasady towarzyszące nam już od dłuższego czasu muszą być podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej;
- obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych;
- pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe;
- ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu);
- kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie
www.gov.pl.