Dnia 29 października odbyła się debata w ramach akcji „Supermiasta/Superregiony. Jest to projekt, który od 4 lat prowadzony jest przez „Gazetę Wyborczą” oraz serwis grupy Wyborcza.pl. Miała ona na celu podjęcie dialogu czytelników z samorządowcami oraz aktywistami na tematy związane z potrzebami mieszkańców aby wspólnie znaleźć rozwiązania, które usprawnią przemieszczanie się pasażerów na terenie powiatu wrocławskiego.
W poprzednich edycjach zostały podsumowane m.in. największe osiągnięcia funkcjonowania samorządów, wytypowano 7 największych wyzwań, które powinny zostać zrealizowane do 2040 roku.
Zdaniem przedstawicieli „Gazety Wyborczej”, fundamentem transportu publicznego, który jest niezbędnym elementem dobrze funkcjonującego kraju powinna być Kolej, która znajduje się najbliżej, czyli koleje regionalne.
We wczorajszej debacie wzięli udział:
Wśród omawianych tematów znalazło się zidentyfikowanie najpoważniejszych problemów, dotyczących rozwoju infrastruktury, jak i współprac pomiędzy jednostkami zarządzającymi a spółkami kolejowymi, analiza stopnia rozwoju polskich miast oraz poruszone zostały plany na kolejne dziesięciolecia.
Debatę poprowadził dziennikarz Mateusz Kokoszkiewicz z „Gazety Wyborczej”.