Dnia 15.06.2021 r. na terenie wrocławskiego ZOO, odbył się finał IX edycji powiatowego konkursu „Przyroda wokół nas” zorganizowanego przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wspólnie z Powiatem Wrocławskim, pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Wrocławskiego. W tym dniu do Afrykanarium przybyło 40 uczniów klas V wraz z nauczycielami z 10 Szkół Podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 1 w Sobótce, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kątach Wrocławskich, Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Czernicy, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dobrzykowicach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Tyńcu Małym, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Mirkowie, Szkoła Podstawowa w Kobierzycach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Siechnicach oraz Szkoła Podstawowa w Jordanowie Śląskim.
Pierwszy etap konkursu, w którym wzięło udział 14 szkół podstawowych z terenu Powiatu Wrocławskiego, odbył się 29 kwietnia 2021 r. w formie zdalnej. Po podsumowaniu wyników wyłoniono 10 najlepszych szkół, które w finale były reprezentowane przez 4 uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów.
Finał IX edycji rozpoczęto uroczystym przemówieniem Wicestarosty Powiatu Wrocławskiego Andrzeja Szawana, następnie uczniowie przystąpili do grupowego rozwiązywania testu. Kolejno zmierzyli się oni z zadaniem indywidulanym, czyli rozpoznawaniem gatunków roślin i zwierząt. W trakcie przerwy pomiędzy dwoma rundami konkursu, dzieci mogły zwiedzać Afrykarium, co niewątpliwie stanowiło dodatkową atrakcję tegorocznej edycji konkursu.
W tym czasie komisja, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu, skrupulatnie weryfikowała prace i liczyła punkty. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych: dyrektor Piotr Śnigucki (przewodniczący komisji), Katarzyna Ossowska-Kościelniak (sekretarz) i Paweł Sendecki oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrocławiu: Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Wiesław Zając – Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Irena Krasicka – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, a także reprezentanci Wydziału Promocji i Wsparcia Społecznego: dyrektor – Edyta Ostrowska oraz inspektor Aleksandra Podgórska.
Po finalnym zliczeniu punktów, ogłoszono zwycięzców II etapu finałowego konkursu:
Nagrody wręczyli: Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, Piotr Śnigucki, Wiesław Zając, Irena Krasicka. Wszyscy uczestnicy powiatowego finału konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki, natomiast laureaci 3 pierwszych miejsc dodatkowo zdobyli nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra" w Myśliborzu na warsztaty ekologiczne.
Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Dyrektor wrocławskiego ZOO – Radosław Ratajszczak.
Przypomnijmy, że celem konkursu było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, a zarazem kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody i środowiska oraz inspirowanie do podejmowania praktycznych działań na rzecz jej ochrony w swoim najbliższym otoczeniu.