Seniorzy są kuszeni w różny sposób, np.: pokazy, wycieczki, bezpłatne badania, prezentacje produktów z upominkami; domokrążcy oferujący sprzęt ; "pracownicy" administracji, poczty, ZUS, energetyki, gazownictwa, wodociągów wykonujący pomiary, proponujący zawieranie umów; kieszonkowcy w zatłoczonych miejscach, oszustwa na tzw. „legendę”, gdzie oszust dzwoni podając się za wnuczka, członka rodziny, itp., podaje powód pilnej potrzeby pieniędzy, są to: wypadek, okup, okazja na zakup mieszkania/samochodu, choroba, adwokat, inwestycje giełdowe; wysyła „zaufaną osobę” po odbiór pieniędzy, bo nie może przyjechać osobiście, istotna jest także presja czasu-pieniądze mają zostać przekazane NATYCHMIAST, oszust prosi przy tym o dyskrecję, zapewnia, że szybko zwróci pieniądze.
Coraz częściej oszuści stosują nowe metody, podając się za funkcjonariusza Policji, CBŚ czy prokuratorów. Dzwonią wtedy ponownie z informacją, że są funkcjonariuszami (podają wymyślony stopień i numer służbowy), przekonują, że przed chwilą dzwonił oszust i namawiają seniorów do wzięcia udziału w akcji/prowokacji zatrzymania oszusta i proszą żeby wpłacił na „bezpieczne konto” lub przekazał rzekomemu funkcjonariuszowi oszczędności.
!!!WAŻNE!!! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy (ani do depozytu ani na poczet rozwiązania akcji, zabezpieczenia ich przed włamaniem, ponadto nigdy nie kontaktuje się opisując swoje działania !!!
Jak możemy działać aby zapobiegać oszustwom:
!!!OSTROŻNOŚĆ!!! CZUJNOŚĆ!!! OGRANICZONE ZAUFANIE!!!
Numer alarmowy: 112, Infolinia UOKiK: 801 440 220
