naglowek_logo.png d656a25b31a95371f5adf1aa2fe3df5a
Poniedziałek, 23-09-2019
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
Wizyta przedstawicieli PCPR w Górnym Renie 31.05-04.06.2004 r.
Administrator , Wyświetleń: 3860

W dniach 31 maja - 4 czerwca 2004 r. przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu - dyrektor Arleta Szmigielska i pedagog Katarzyna Powązka, złożyły oficjalną wizytę w Departamencie Pomocy Społecznej w Colmar we Francji.

Głównym celem wyjazdu było poznanie funkcjonowania systemu opieki społecznej w Departamencie Górnego Renu, wymiana doświadczeń w tym obszarze oraz wspólne ustalenie zakresu i możliwości współpracy.

Program wizyty obejmował wszystkie dziedziny pracy leżące w kompetencjach PCPR. W zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną przedstawione zostały formy pomocy dla dzieci i ich rodzin w sytuacjach kryzysowych, w ich środowisku, mające na celu zapobieganie przedwczesnej izolacji dziecka od rodziny oraz funkcjonowanie systemu wsparcia dla rodzin, które mają problemy (poradnictwo, konsultacje psychologiczne, pedagogiczne, prawne). Szczególnie interesująca w tej dziedzinie była prezentacja AEMO - ośrodka w Colmar prowadzącego program pn.: "Działania edukacyjne w środowisku otwartym". Jego głównym zadaniem jest szeroko rozumiana ochrona dzieci polegająca na wczesnym wykrywaniu sytuacji zagrożenia dziecka, prowadzeniu specjalistycznych działań prewencyjnych, opiece nad rodzinami dysfunkcyjnymi. Skuteczność tych działań gwarantuje bardzo sprawna współpraca z sądami rodzinnymi, które z mocy prawa rozpatrują każdą sprawę o ograniczenie władzy rodzicielskiej w odstępach czasu nie dłuższych niż dwa lata. Rozwiązanie to powoduje, że żadne dziecko nie zostaje "zapomniane", a jego pobyt w placówce opiekuńczo - wychowawczej czy w rodzinie zastępczej ma z założenia charakter czasowy - do momentu powrotu do rodziny biologicznej lub umieszczenia w rodzinie adopcyjnej.

Standardy opieki i pracy w placówkach opiekuńczo - wychowawczych zostały przedstawione na konkretnych przykładach: Dom Matki i Małego Dziecka w Wintzenheim - typowa placówka wielofunkcyjna, w której działa ośrodek adopcyjny, dom dziecka, dom samotnej matki oraz grupa dla dzieci niepełnosprawnych oferująca opiekę dzienną i całodobową, jak również Dom Dziecka "Le Bercail" w Guebwiller - nowoczesna placówka, w której w kilku domach mieszkają 9-osobowe grupy wychowanków wraz z wychowawcami.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że placówki te prowadzone są przez prężnie działające we Francji stowarzyszenia współpracujące z Departamentem Górnego Renu. Ważną dziedziną polityki społecznej, zaprezentowaną podczas wizyty, było wspomaganie samodzielności osób starszych i niepełnosprawnych, polegające głównie na umożliwieniu im pozostawania w domu dzięki koordynacji działań pracowników opieki społecznej oraz wsparciu finansowemu w ramach "Zasiłku na zachowanie samodzielności". Pomoc ta, uzależniona od stopnia niepełnosprawności danej osoby, jest przeznaczana na opłacenie specjalistycznych usług we własnym domu, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, likwidację barier architektonicznych. Dzięki temu systemowi wiele starszych i niepełnosprawnych osób ma alternatywę dla umieszczenia w domu pomocy społecznej i prawdopodobnie z tego względu średnia wieku pensjonariuszy przebywających np. w Domu Spokojnej Starości w Moulhouse wynosi ponad 80 lat.

Niezwykle interesującym zagadnieniem, na którym koncentruje się aktualnie znaczna część uwagi Zespołu ds. Działań Społecznych Departamentu Górnego Renu jest pomoc i ochrona osób niepełnosprawnych starzejących się. Postęp medycyny powoduje stopniowe wydłużanie się i poprawę jakości życia także osób niepełnosprawnych, które na tym etapie swojego życia wymagają zupełnie innego rodzaju opieki i proponowanych form aktywności niż osoby zdrowe. Przykładowy sposób radzenia sobie z tym problemem został zaprezentowany w Domu Spokojnej Starości dla Osób Upośledzonych w Lutterbach, gdzie pensjonariuszami są właśnie osoby niepełnosprawne powyżej 50 roku życia. Ośrodek, w którym przebywają, jest w pełni przystosowany do ich potrzeb, zarówno w zakresie bazy lokalowej, jak również organizacji czasu wolnego poprzez warsztaty terapii zajęciowej, wycieczki oraz indywidualne zajęcia prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę. Standardy usług świadczonych w tego typu placówkach są szczegółowe określone przez departament, na terenie którego funkcjonują i cały czas podlegają modyfikacji, w zależności od aktualnych potrzeb.

Zauważalnym priorytetem polityki społecznej we Francji jest przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji wobec osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, które polega na stwarzaniu im szerokich możliwości dostępu do oświaty, wyspecjalizowanej opieki medycznej oraz pracy.

W ostatnim dniu wizyty polska delegacja miała możliwość zwiedzenia ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Cerney, w którym zorganizowane zostały różnorodne miejsca pracy - w ogrodnictwie, warsztatach mechanicznych, usługach, w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na terenie ośrodka funkcjonują obiekty sportowe; basen, hala sportowa, miejsce do jazdy konnej, stołówki, restauracja, mieszkania dla osób, które nie mają możliwości powrotu do domu. Takie rozwiązanie zapobiega wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, pozwala im na samorealizację i daje poczucie niezależności. W zakresie dotyczącym osób starszych i niepełnosprawnych przedstawiciele Departamentu Górnego Renu pragną nawiązać oficjalną współpracę z Powiatem Wrocławskim. Oczekujemy na projekt współpracy, który został opracowany przez stronę francuską i zakładamy przystąpienie do jego realizacji.