bip bip facebook
Mapa powiatu Wrocławskiego
Zapytaj Starostę
Komunikaty ostrzegawcze

Komunikaty ostrzegawcze

Mapa Zagrożeń
 • Mapa Zagrożeń
 • Mapa Zagrożeń
 • Mapa Zagrożeń
Numerki - Komunikacja
Rezerwacja wizyt w systemie kolejkowym do Wydziału Komunikacji
ISO 9001
Kalendarz
Kwiecień 2015
Pn Wt Śr Cz Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Dzienniki Urzędowe
Dziennik Ustaw Monitor Polski
Kalendarium
Starostwo jakiego nie znacie – Wydział Dróg i Transportu Drukuj
czwartek, 19 maja 2011 07:59

W kolejnej odsłonie cyklu prezentującego zadania powiatu zapraszamy do zapoznania się z działalnością Wydziału Dróg i Transportu. O pracy wydziału, codziennych wyzwaniach i problemach związanych ze stanem dróg w powiecie, rozmawiamy z dyrektor Wydziału, Beatą Kaczką-Folaron.

Pani dyrektor, stan dróg w powiecie jest chyba najczęściej komentowanym tematem w ocenie działalności władz lokalnych. Zdominował fora internetowe lokalnych środków przekazu, stał się nieodłącznym elementem walki politycznej, jak bumerang wraca również przed każdymi wyborami samorządowymi. Jak się pracuję pod tak ogromną presją społeczną i medialną?

Nie jest to łatwe. Prawie codziennie wpływają pisemne i telefoniczne wnioski od mieszkańców powiatu na temat stanu dróg, terminów ich przebudowy, budowy chodników i zmian w zakresie dopuszczenia lub ograniczenia przejazdu samochodów ciężarowych. Wymienione problemy to jedne z podstawowych. Potrzeb tych zgłaszanych i obserwowanych przez ze mnie w czasie objazdów dróg jest zdecydowanie więcej niż środków. Stąd nie udaje się zrealizować wszystkich celów i Zarząd Powiatu musi podejmować trudne decyzje wyboru tych najważniejszych z ważnych.

Praca wydziału w większości podporządkowana jest realizacji zadań związanych z bieżącym utrzymaniem dróg. Iloma kilometrami dróg zarządza Powiat i o jakich konkretnych czynnościach w tym zakresie mówimy?

Łączna długość dróg w powiecie wrocławskim wynosi 585,5 km, w tym o nawierzchni twardej 562 km. Bieżące utrzymanie dróg jest jednym z wielu zadań realizowanych przez wydział. Niemniej bardzo istotnym. Bieżące utrzymanie dróg polega na remontowaniu i likwidacji ubytków w nawierzchni jezdni i poboczy, ścinaniu poboczy, koszeniu poboczy i rowów z traw. Bardzo istotnym zadaniem jest także wycinka krzaków przydrożnych, które ograniczają skrajnię drogową i widoczność na drodze. Do naszych zadań należy także wywóz śmieci z terenu pasa drogowego, montaż i konserwacja znaków drogowych. Niestety te ostatnie są często zamalowywane lub kradzione.

Jakim budżetem dysponuje powiat na ten cel? Czy udaje się pozyskać środki zewnętrzne na inwestycje drogowe w powiecie?

Budżet Wydziału Dróg i Transportu na bieżące utrzymanie w roku 2011 jest dość dynamiczny. Aby w miarę dobrze realizować powierzone zadania co jakiś czas Pani Skarbnik „wyczarowuje” dla nas trochę funduszy. Mamy jedynie określony budżet na kompleksowe przebudowy dróg, który w roku 2011 wynosi około 16 mln. Obecnie Powiat Wrocławski rozpoczął realizację remontu drogi powiatowej nr 1933D na odcinku Groblice – granica powiatu w gminie Siechnice. Jest to zadanie realizowane w ramach tzw. Schetynówek. W 2009 roku przebudowana została droga powiatowa nr 1990D w Rogowie Sobóckim przy udziale środków unijnych. Natomiast w 2010 roku wykonano remont drogi 1972D Domasław – Księginice. Część kwoty w tej inwestycji ramach porozumienia z powiatem dała gmina Kobierzyce.

Budżet na drogi musi zakładać pewną elastyczność, a w przypadku waszej działalności jego wykonanie zależne jest również od pory roku. Powszechnie wiadomo bowiem, że najgorszym okresem w roku dla drogowców jest zima i wczesna wiosna. Zimą trzeba bowiem uporać się z zalegającym śniegiem na drogach, wczesną wiosną – z pozimowymi zniszczeniami dróg. Jaką część budżetu przeznacza się na te zadania?

Koszty związane z zimowym utrzymaniem dróg w roku kalendarzowym 2010/2011 zamknęły się kwotą 1,2 mln złotych. Czeka nas jeszcze sezon 2011/2012 i szacujemy, że będzie droższy o jakieś 20%. Obecnie zrealizowaliśmy remonty cząstkowe masą na gorąco na kwotę około 1,5 mln. Jesteśmy w trakcie procedur zamówień publicznych celem wyłonienia wykonawców na remonty cząstkowe grysami i emulsją oraz masą na gorąco.

Działalność wydziału to nie tylko bieżące utrzymanie dróg. Jakie inne zadania są realizowane przez wydział?

W wydziale, który w imieniu zarządu powiatu wrocławskiego zarządza drogami powiatowymi wydawane są także decyzje administracyjne dotyczące m.in. zajęć pasa drogowego, lokalizacji zjazdów i infrastruktury podziemnej i nadziemnej niezwiązanej z drogami. Innym zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu również na drogach gminnych.

Na zakończenie proszę zdradzić, jakie są najbliższe plany władz powiatu w odniesieniu do lokalnej infrastruktury drogowej. Czy pomimo ograniczonych środków finansowych mieszkańcy powiatu będą mogli liczyć na poprawę stanu dróg?

Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że będziemy się starać w pierwszym rzędzie wyremontować wszystkie dziury na drogach powiatowych.

Na pewno mieszkańcy powiatu z niecierpliwością czekają na te prace. W końcu wszyscy jesteśmy użytkownikami dróg!

Poprawiony: wtorek, 24 maja 2011 10:45
 
Strategia Rozwoju Powiatu
Wirtualny Spacer
Wrocławski Obszar Funkcjonalny
Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
Oferta edukacyjna

Ponadgimnazjalna oferta edukacyjna powiatu

Szkół ponadgimnazjalnych
Powiatu Wrocławskiego
Dla dzieci
Dla dzieci
Kalendarz imprez 2014
 • Kalendarz imprez 2012
 • Kalendarz imprez 2012
 • Kalendarz imprez 2012
 • Kalendarz imprez 2012
 • Kalendarz imprez 2012
Biblioteczka Powiatu
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
 • Zainwestuj w wypoczynek
Oferta dla inwestorów
Oferta dla inwestorów
Inwestycje Powiatu
 • Inwestycje Powiatu
 • Inwestycje Powiatu
 • Inwestycje Powiatu